Sérült magyar pszichéről ír a Der Standard
Magyarországon a hatalom tudatosan szítja félelmet, önkényével elbizonyítja az embereket, mármint hogy egyik napról a másikra elveszthetik az egész egzisztenciájukat. Erről Bán Zsófia beszélt a Der Standardnak adott interjúban.
Az írónő és egyetemi tanár, akinek novelláskötete tavaly jelent meg a Suhrkampnál, úgy látja, hogy minél szegényebb valaki, annál védtelenebb. Nálunk a családok 47 %-a számára immár gond, hogy előteremtse a gyerek napi betevő falatját. Emiatt kénytelen súlyos kompromisszumokat kötni, ami csak fokozza az általános zavarodottságot és agressziót.
Ám nálunk a válság nem csak politikai-gazdasági, hanem lélektani is – ami nem kevésbé fontos. Senki sem tudja, mi lesz holnap, nem lehet tervezni. A következmények mindenki számára pusztítóak, igencsak sérül az ország pszichéje.
Az alkotó úgy véli, hogy jelenleg nincs tér a feldolgozáshoz, márpedig e nélkül nincs katarzis, megbékélés, hát még gyógyulás. Azon kívül a Kádár-korszak öröksége, hogy a folyamatos manipuláció mélyen gyökerező passzivitást váltott ki. Még sok idő kell ahhoz, hogy Magyarországon széleskörű ellenállás alakulhasson ki.
Bán Zsófia arra is felhívja a figyelmet, hogy a mostani kormány gátlástalanul aláásta a 89 után reformokat. Könnyű dolga volt, mert az országban felfoghatatlan apátia uralkodik, hiányzik a demokratikusan szervezett társadalom alapvető tisztelete.
Az oktatásban radikálisan megrövidítették a kiadásokat, emiatt egy egész nemzedék megy külföldre, és ez nem csak gazdaságilag, hanem kulturálisan is hatalmas veszteséget jelent.