Seregszemle

Az MSZP karcos-balos, a DK szenvedélyes, Bajniaék nyugodt, visszafogott, polgári politikával kampányolnak majd. Az ellenzék valamennyi ereje különböző célcsoportokat próbál elérni, ám abban egyetértenek, hogy eközben minimalizálniuk kell egymás közötti konfliktusaikat. Az épülő választási kulisszák mögé PUNGOR ANDRÁS nézett be.

2013. szeptember 21., 10:16

„Együtt egymásért” – információink szerint ez a szocialisták által javasolt kampányjelmondat a két ellenzéki párt közös korteshadjáratához. Az Együtt–PM szövetség vezetői még nem bólintottak rá a javaslatra, de úgy tudjuk, nincs ellenükre. A két kampánycsapat egyelőre nem fésülte össze az ötleteket, csak annyi biztos, hogy közös lesz az arculat, a jelszó. Már építik a korteskulisszákat.

Október 23-ára gyúr a két nagy ellenzéki csapat. Erődemonstrációra, seregszemlére készülnek, egy minden eddiginél nagyobb tüntetésre. Úgy tudjuk, a színpadon közösen szónokol majd Bajnai Gordon és Mesterházy Attila, a szocialisták tervei szerint ott írják alá ünnepélyesen a két alakulat együttműködéséről szóló dokumentumot. (Bajnaiék egyelőre egy másik, nyilvános aktust tartanának erre célszerűbbnek, de nincs ellenükre ez a megoldás sem.)

Lezavarják

Az öt-hat pontot tartalmazó dokumentum a napokban készül el; rögzíti majd a többi között azt is, hogy a képviselőjelölteknek milyen etikai normákat kell követniük, nehogy egymás ellen kampányoljanak.

Bár a szocialisták csak a hivatalos kampány kezdetére – jövő januárra, februárra – terveznek egy saját nagygyűlést, az ellenzéknek mégiscsak az idei október 23-a lesz a kortesnyitánya. Addigra Mesterházyék „lezavarnak” egy rapidnak ígérkező kongresszust, amely elfogadja az együttműködésről szóló iratot, valamint a párt országos listáját.


Ezt a lajstromot lapunk utcára kerülésekor véglegesíti az MSZP elnöksége. A párt belső irata szerint a listán szereplő politikusoknak legalább ötöde lesz harmincöt év alatti, és ugyanennyi nő. Úgy fest, tartják magukat a megállapodáshoz: miniszterelnök-jelöltet nem neveznek meg, csak listavezetőt, aki természetesen Mesterházy Attila lesz.

Hogy mire megy együtt az ellenzék?

A közvélemény-kutatóknak lapzártánkkor még nem voltak friss adatai az ellenzéki táborról. A Szonda júliusi számai szerint az MSZP 15, az Együtt 4, míg a DK 1 százalékon áll a teljes népesség körében, szemben a Fidesz 26 százalékával. Persze a számsor nem tartalmazza a rejtőzködőket, így a szakemberek szerint sem elképzelhetetlen a kormány leváltása.

De vajon kik állnak az ellenzéki pártok mögött, és mi köti őket össze?

A Republikon Intézet konferenciáján Závecz Tibor (Szonda-Ipsos) azt mondta, az MSZP, a DK és az Együtt szavazói is úgy látják, rossz irányba mennek a dolgok Magyarországon.

Közvélemény-kutatók szerint az MSZP szavazóinak átlagéletkora 55, a DK-szimpatizánsoké 48 év, a legtöbb fiatal az Együtt mögött áll (44 év). Nem meglepő, hogy a szocialista pártnak van a legtöbb nyugdíjas szavazója, a diplomások aránya a legmagasabb Bajnai hívei között, Gyurcsányék pedig inkább a fővárosban erősek.

Balos üzenetek

Érdekes, hogy az egyik adatsor szerint az MSZP és az Együtt szimpatizánsai inkább az alsó középosztályból jöttek, míg a DK szavazói között több a felső középosztálybeli. Az MSZP voksolói nem örülnének, ha Schmuck Andor és Fodor Gábor csapata csatlakozna hozzájuk, az Együtt szimpatizánsainak körében pedig Gyurcsány Ferenc a legkevésbé népszerű.

A Medián szerint az egymilliónyi aktív elkötelezetlen (ők még nem tudják, kire voksolnak, de elmennek szavazni) leginkább Bajnaiékra, második helyen a Fideszre voksolna. Ám az összes bizonytalan körében már változik a sorrend: az Együtt után az MSZP a második helyre zárkózik fel.


A kampányguruk már szétszálazták az adatokat, körvonalazódnak a stratégiák. A számsorok alapján munkamegosztásra lesz szükség, mindegyik pártnak más-más célcsoportra, más és más módszerekkel kell koncentrálnia.

Nem véletlen, hogy az MSZP egy elmaradott, hátrányos helyzetű térség központjában, Miskolcon tartotta múlt heti kampányszeánszát, amelyen bemutatták a párt helyi egyéni jelöltjeit. Információink szerint a szocialisták elsősorban az északkeleti régió bevételére törnek, másodlagos céljuk Budapest elfoglalása.

Már a mostani beszédekből is látszik a stratégia: balos üzenetekkel operálnak, négymillió szegény országáról, éhező gyerekekről beszélnek, a többi között az oktatás, az egészségügy, a közösségi közlekedés problémáinak orvoslására koncentrálnak, valamint a becsületes politizálásról, a Fidesz-korszak bűnöseinek felelősségre vonásáról szólnak. Várhatóan ismét elindulnak a szocialisták támogatta éhségmenetek, és akcióikban egyre többször hangzik fel majd a „fizessenek a gazdagok!” kortesszlogen.

A karcos-balos MSZP mellett Bajnaiék szelíd stratégiával készülnek. Kampányukban nem lesznek kiemelt regionális célpontok. Az Együtt–PM a nyugodt, higgadt, visszafogott polgári politikával, a „gazdasági gyarapodás”, az „européer gondolkodás” hívószavaival korteskedik majd.

Nem titok: fájni fog

Persze nem feledkeznek meg aktivistáikról sem, akiknek 60 százaléka alsó középosztálybeli. A nekik címzett üzeneteket Kónya Péter Szolidaritás-vezető közvetíti, akinek szervezete szeptember végén tartja első születésnapi gyűlését. Leosztották a többi szerepet is: Szabó Tímea és Szelényi Zsuzsa a szociológiai, oktatási, Szigetvári Viktor a szervezési területekért felel, Karácsony Gergely pedig a sajtó- és kommunikációs feladatokat végzi. Ősztől nagyobb szerepet szánnak Oszkó Péter higgadtságának és szakértelmének a kampányban. Várhatóan néhány héten belül gazdaság- és szociálpolitikai balközép javaslatokkal bombázzák a nyilvánosságot. A kampányban azt sem titkolják, hogy az átalakulás fájni fog. Az Együtt–PM-szövetségben úgy látják, újraelosztási ígéretekkel már kevés választót lehet megszólítani.

Eközben a DK igyekszik felsrófolni a párt árát: harsány kampányba kezdtek, hogy támogatottságukat növelni tudják. Gyurcsány Ferenc habitusából is következik, hogy nem lesznek szelídek. Biztosak abban, hogy amikor ráfordulnak a hivatalos kampányra, szükség lesz aktivistáikra a Mesterházy–Bajnai-szövetségben. Információink szerint a DK vezetői tisztában vannak azzal, hogy a rezsicsökkentés fideszes ígéretét nem lehet legyőzni.


Pártjuk inkább a szociális tarifa- és fogyasztásfüggő árrendszerrel kampányol majd. Eltörölnék a nyugdíjkorhatárt, de terveik szerint az egyéni nyugdíjszámlák bevezetése révén mindenki annyi nyugdíjban részesülne, amennyinek az összegét addigi munkájával fedezte. A DK a kampányban arról is beszélni fog, hogy azokon a településeken, ahol egyetlen oktatási intézmény működik, visszavennék állami és önkormányzati tulajdonba a most egyházi fenntartású iskolát. Ezért felmondanák a vatikáni szerződést, és nem írnának alá újat.

Hogy Gyurcsányék mire mennek egyedül, azt egyelőre nem tudni. Ha csatlakoznának a Mesterházy–Bajnai-szövetséghez, a Szonda szerint minimális mértékben, de elpártolnának az aktív elkötelezetlenek az ellenzéktől. Gyurcsány jelenleg 150 ezresre mért szimpatizánsi tömegére viszont szükségük lehet a kormányellenes erőknek.

Forró lett a drót

– Többek között az orbáni ígéretekben csalódott, életükben egyszer a Fideszre szavazó, de korábban MSZP-szimpatizáns választókat kell az ellenzéknek megnyernie – állítják a kampányszakértők.

Ehhez – és ezt az érintettek is tudják – mindhárom erőnek minimalizálnia kell a többiekkel szembeni konfliktusait. A felek abban is egyetértenek, hogy ideje feledtetni a hosszúra nyúlt, olykor rosszízű tárgyalásokat. Úgy tudjuk, Mesterházy és Bajnai között él a forró drót, legutóbb egy félresikerült nyilatkozat miatt az Együtt–PM vezető politikusa azonnal tárcsázta Mesterházyt, mondván: ő nem akarta a szocialistákat okolni a DK-val való tárgyalások kudarcáért.

Vagyis vigyáznak a békére.