Röst Gergely: rövid idő alatt súlyossá válhat a járványhelyzet Magyarországon
Az oltottakat arra biztatja, minél hamarabb adassák be a harmadik dózist.
Rövid idő alatt súlyossá válhat a járványhelyzet, írja a Portfolión megjelent cikkében Röst Gergely matematikus, a járványmatematikai modellező és epidemiológiai elemző munkacsoport tagja.
„Ha sikerülne újra felpörgetni az oltási kampányt, az nagyon sokat segítene abban, hogy nyugodtabb telünk legyen, elkerüljünk újabb hullámokat, és végre kikecmeregjünk a pandémiából”
– írja a matematikus, aki az oltottakat arra biztatja, minél hamarabb adassák be a harmadik dózist.
Véleménye szerint egy új oltási kampány nem tudja rövid távon befolyásolni az eseményeket, ezért azt kéri, hogy mindenki vegye fel a maszkot, „és egyéb kockázatarányos célzott intézkedésekre” van szükség, ha jelentősen enyhíteni szeretnénk a negyedik hullám csúcsát. A szakértők már hetek óta ezt javasolják, az Orvosi Kamarától a Tudományos Akadémiáig.
Az, hogy a kormány múlt héten lehetővé tette a munkáltatóknak, hogy előírják az oltást a dolgozóik számára, az állam pedig a közszféra számos területén meg is tette, de ez csak középtávon lehet segítség, mert sokan év végén vagy január elején kaphatják meg a második dózist, attól is függően, hogy milyen vakcinát választanak.
Röst szerint az izraeli példa mutatja, hogy ahol 60 százalékos oltottság mellett néhány hét alatt újraoltották a lakosság egyharmadát, és szigorítottak is, ott mérséklődött, sőt jelentősen enyhült is a járvány.
Lehetséges magyarázatok:
- külső hatások: az alacsony oltottságú balkáni országokban súlyos a járványhelyzet, elképzelhető, hogy a behurcolásnak is szerepe van,
- gyengülő immunitás: az oltások hosszú távon védenek a súlyos megbetegedéssel szemben, a fertőződéssel szembeni védettség viszont néhány hónap után visszaesik,
- versengés a légúti vírusok között: elképzelhető, hogy szeptemberben más légúti vírusok akadályozták a koronavírus terjedését, ezért voltak alacsonyabbak a számok, bár most is keringenek más vírusok,
- társadalmi heterogenitás: lehet, hogy a negyedik hullám most ért el alacsonyabb oltottságú, sérülékeny csoportokhoz,
- szezonalitás, környezeti hatások: az utóbbi időben nem változott radikálisan az időjárás, de a páratartalom, a hőmérséklet, az emberi immunrendszer szezonalitása és a rosszul szellőző, zárt terekben töltött idő növekedése egyaránt szerepet játszhat.
Röst szerint nem igaz az, hogy a több tesztelés miatt lenne több fertőzött. Szerinte ez pont fordítva van: a több fertőzött miatt nő a tesztek száma, és ezt bizonyítja, az elvégzett teszteken belül egyre nagyobb a pozitívak aránya. Azt viszont nem jelzi semmi, hogy esetleg újabb variáns jelent volna meg.
(Kiemelt kép: Békés, 2021. szeptember 2. Egy tanulót beoltanak a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyaggal, a Comirnaty-vakcinával Békésen, a Szegedi Kis István Református Gimnáziumban 2021. szeptember 2-án. MTI/Lehoczky Péter)