Rosszul fog elsülni: a Fidesz taktikája önmaga ellen fordul majd

A berlini Tudomány és Politika Alapítvány a német kormány és a törvényhozás agytrösztje. Illetékes kutatója, Kai-Olaf Lang szerint az Orbán-kormány intézkedéseire más európai országokban is van példa – ám mindez a gyakorlat így, együtt, csak Magyarországon létezik. Ellenőrizzen hát az EU.

2011. augusztus 16., 19:30

A legnagyobb európai „think-tank” kutatóját az n-tv internetes portálja kérdezte. A Magyarországról szóló beszámoló szerzője egyébként a helyzetet Putyin Oroszországáéhoz hasonlította, ám Lang szerint a kép ennél sokkal árnyaltabb.


Míg a Fidesz nem csak törvényesnek, de jogosnak is tekinti minden hatalmi intézkedését, a kétharmados párt által kialakított rendszer hosszabb távon vissza is üthet alkotóira. „Meggondolandó, hogy az alkotmánymódosítást gyorsan keresztülhajtották a parlamenten – holott ebben a folyamatba mindenkit be kellett volna vonni” - tette hozzá.

A másik gond az, így a német szakértő, hogy az ellenzék diszkvalifikálta magát, az egész baloldalnak óriási káder-gondjai vannak. Még a radikális jobboldal a legerősebb, ez valós veszélyt jelent a Fideszre – de összességében nincs hiteles alternatívája a kormánypártnak, amely az új alkotmánnyal még az igazságszolgáltatás feletti ellenőrzést is megkapja. Ez kérdőjelezi meg leginkább a magyar rendszer legitimitását, ezért figyelmeztetett Hillary Clinton, amerikai külügyminiszter is nyíltan Budapesten, hogy a hatalmi ágak megosztását feltétlenül meg kell őrizni.

Miután az EU lényegében tehetetlen, a helyzet befolyásolása a tagállamokon múlik és itt Németországé a kulcsszerep, mondotta Lang. Hosszabb távon hatékony monitorozást kellene bevezetni, megerősítve az EU bécsi székhelyű alapjogi ügynökségét – s elképzelhető lenne, hogy a partner-országok megtagadják az együttműködést Magyarországgal.

Lang éberségre intett, mondván: „Orbán nagyon világos, hatalom-tudatos vonalat visz…. Tény, hogy sok minden, amit bevezettek, megtalálható nyugati demokráciák alkotmányában, törvényeiben is, de az össz-alkotás, mindezeknek az elemeknek a felhalmozása – ez csak Magyarországon létezik.”

További írásokat olvashat Németországról a

www.ger-mania.huhonlapon!