Rosszindulatú újságírók, balliberális ellenszél: a médiáról elmélkedett Orbán, miközben kitiltotta a sajtó egy részét

2019. január 10., 16:56

Szerző:

Bár a megmaradt független média egyfajta csodaként, áttörésként élték meg, hogy 9 év után először állt ki Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatót tartani olyan magyar újságírók elé, akik nem a baráti – azaz állami vagy Fidesz-közeli – médiának dolgoztak, és nem előre egyeztetett kérdéseket tettek fel neki, szabadon választott témákban.

Azonban Orbán szinte az összes izzasztónak szánt, kritikus újságírói kérdést könnyedén verte vissza, láthatóan számított rájuk, előre gyártott, rövid és könnyen érthető, újra és újra elismételhető panelekkel készülhetett. Így volt ez annál a húsbavágónak szánt kérdésnél is, hogy mi köze van Tiborcz István vagy Mészáros Lőrinc gazdagodásához („A politikát és az üzletet szét kell választani”, „üzleti kérdésekkel nem foglalkozom”).

Amikor arról kérdezték, hogy miért kellett nemzetstratégiai jelentőségű összefonódássá nyilvánítani a Fidesz médiaalapítványának létrehozását (ezzel elkerülve a versenyjogi vizsgálatot), Orbán nem is bíbelődött a jogi magyarázattal, egyszerűen kijelentett több nyilvánvaló hazugságot, amit utána ismételgetett.

„Ma Magyarországon balliberális médiatúlsúly van, ez olyan tény, ahogy felkel a nap. Minden reggel tudom, hogy ellenszélben fogok dolgozni (...) A legnagyobb hetilapok, tévék, napilapok balliberális tulajdonban vannak (...) Nem átkozódom, csak rögzítem ezt az elkerülhetetlen körülményt” – mondta a miniszterelnök.

Egyetlen egyszer sikerült sarokba szorítani Orbánt, amikor a Népszava újságírója arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy miért nem ad interjút a kormánykritikus sajtónak, továbbá mi a véleménye arról, hogy négy kormánykritikus médium újságíróját sem engedték be a miniszterelnöki sajtótájékoztatóra.

Orbán ezután arcpiritó cinizmussal indított, szerinte nincs olyan kérdés, amit ne tehettek volna fel neki eddig az újságírók (kivéve az a négy, amit a kitiltott újságírók tettek volna fel). Ezután egészen furcsa magyarázkodásba kezdett arról, miért nem ad interjút.

Az interjúnak nem az az értelme, hogy bikaviadalt vívjak egy újságíróval. Olyan szituációkat nem vállalok, ahol előre lehet látni, hogy rosszindulatú ember tesz fel előítéletes kérdéseket. De ha valaki több oldalról akar körbejárni egy témát, az érdekel – mondta Orbán.

Vagyis a miniszterelnök lényegében bevallotta, hogy tart attól, ha olyan újságíró kérdezi, akinek ellentétes véleménye van. Ugyanis akinek ellentétes véleménye van (tehát előítéletes), az rosszindulatú.

Amikor arról kérdezték, hogy miért lett közérdek a Fidesz médiaalapítványának létrehozását nemzetstratégiai jelentőségűnek nyilvánítani, Orbán ismét elterelte a kérdést: szerinte azért, mert az alapítvány nonprofit. – Ha a balliberális médiumok ugyanezt az utat kívánják járni, ugyanezt a döntést fogom hozni – villantotta meg ismét cinizmusát a kormányfő.

Ezután egy újabb kérdésre újfent elismételte, hogy az ő fejében bizony balliberális túlsúly van.

„Nincsen bennem tüske a liberális médiatúlsúly miatt (...) Ez egy történelmileg kialakult képződmény, ennek lesz most vége. Remélem összekapják magukat a konzervatív újságírók. Szükség van rá, mert sokak nem értenek egyet az önök által képviselt értékekkel és világgal”

– zárta gondolatait a miniszterelnök.

Április 30-án az MBH Bank szerződést írt alá a Magyar Fejlesztési Bankkal, melyben megállapodnak arról, hogy a 2021–2027-es uniós fejlesztési ciklus lakossági hitelprogramjait elérhetővé teszik az MFB Pont Plusz lakossági hálózatukon keresztül. A hitelintézet a közvetítői feladatok ellátásának jogát konzorciumban nyerte el, nyílt közbeszerzés keretében, így az EU-s forrásokból a vállalkozásoknak szánt, már korábban bejelentett KKV Technológia Plusz Hitelprogram nulla százalékos kölcsönei április 30-tól, míg az otthonfelújítási program terméke várhatóan nyár elejétől lesz igényelhető a MBH Bank által üzemeltetett, 154 bankfiókban elérhető lakossági és vállalkozói MFB Pont Plusz pontokon.