Kenyeret nem, de vizet a népnek
Előzné Gyurcsányt a kormány a minimálbérrel, de nem lesz könnyű dolga.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma parlamenti államtitkára még szeptemberben a Facebook-oldalán – feltételezzük, hogy nem a Stop, Gyurcsány!-kampány részeként, hanem valós ígéretként – azt állította, hogy „Januártól magasabb lehet a minimálbér, mint a Gyurcsány-időszakban az átlagbér”. Mielőtt ujjongva fogadnánk a magyar gazdaság újabb sikerét követő intézkedést, érdemesnek láttuk utánanézni, hogy ez mit is jelent valójában. Összehasonlításul a Központi Statisztikai Hivatal adatait használtuk.
2006-ban, Gyurcsány Ferenc választási győzelme idején az akkor adómentes minimálbér 62 ezer 500 forint volt, a bruttó átlagkereset pedig 171 ezer 200 forint. Mivel Rétvári Bence azt állítja, hogy a minimálbér „januártól magasabb lehet” ennél, a feltételes mód miatt csak ezzel az összeggel számolhattunk.

Amennyiben a minimálbér tehát eléri az akkori átlagkeresetet, 171 ezer 200 forint lesz – viszont szemben a 2006-os helyzettel, az adó és járulékterhek miatt a munkavállaló zsebébe, illetve bankszámlájára kerülő összeg 107 ezer 65 forint lesz.
Ha tehát a minimálbér eléri a 2006-os átlagkeresetet, akkor abból az akkori lehetőségekhez képest egy havi minimálbérből 407 darabbal kevesebb tojást, 248 kilóval kevesebb lisztet, 68 kilóval kevesebb fehér kenyeret, 23 adaggal kevesebb iskolai ebédet, 39 literrel kevesebb 95-ös benzint, 9,5 literrel kevesebb gázolajat (cserébe 7 decivel több 95-ös benzint), 69 darabbal kevesebb BKV-vonaljegyet tud megvenni valaki, és 76 köbméterrel kevesebb gázt tud kifizetni. Ivóvízzel viszont jól áll majd: 79 literrel többet fogyaszthat havonta.
Rétvári tehát megcsillantotta a reményt a legrosszabbul fizetett munkavállalók előtt, hogy már csak egy kicsit fognak nehezebben kijönni a pénzükből, mint a Gyurcsány-érában. Mármint, ha januártól valóban magasabb lesz a minimálbér, mint a 2006-os átlagkereset, és nem csak „lehet”.
(Kiemelt kép: Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára napirend előtti felszólalásra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. április 26-án. MTI/Szigetváry Zsolt)