Remek konstrukció: óriási veszteség a letelepedési kötvény

Az elmúlt nem egészen két évben 8,7 milliárd forintot bukott az állam a letelepedési kötvényeken. De legalább volt, aki hatalmasat kaszált rajta.

2016. november 23., 08:06

Napról napra egyre nagyobb veszteségek érik a magyar államot a letelepedési kötvények után fizetett kamatok miatt. Hiába lenne olcsóbb már két éve piaci körülmények között finanszírozni az államadósságot, a kormány ragaszkodott a letelepedésikötvény-programhoz, amellyel tízszer több adófizetői forintot éget el teljesen feleslegesen – írja a Magyar Nemzet.

 

letelepedesi-kotveny-reklam

A lap számításai szerint az elmúlt nem egészen két évben  8,7 milliárd forintot bukott az állam, vagyis ennyivel több adófizetői pénzt költött el csak a letelepedésikötvény-programmal, mint ha piaci körülmények között finanszírozta volna az adósságot. A jogszabály szerint ugyanis a letelepedési kötvények után a piaci árazásnál másfél százalékkal kisebb kamat jár, de valami érthetetlen okból az is bekerült a törvénybe, hogy legalább két százalékot – ha törik, ha szakad – mindenképpen kifizet a magyar állam.

A vevő egyébként egy fillért sem lát a kamatokból, pedig ő fekteti be a pénzét az állampapírba, mégis a kormányhoz közeli offshore közvetítő vállalkozások zsebelik be a kötvényenként mintegy kilencmillió forintos kamatrészt.

Az elmúlt két évben drasztikusan csökkentek a kamatok – emlékeztet a Magyar Nemzet. A kötvényprogram indulásának évében kialakult 4 százalékos átlaghozam idénre 0,58 százalékra esett vissza a másodpiacokon. Sőt tegnap, a Bloomberg adatai szerint, a másodpiacokon 0,2 százalékért cseréltek gazdát az ötéves futamidejű, euróban kibocsátott magyar állampapírok, mint amilyen a letelepedési kötvény is. Ez a tizede a letelepedési kötvények után fizetett kétszázalékos kamatoknak – írja a lap. Mivel azonban a letelepedési kötvények után tavaly és idén is kétszázalékos kamatot fizettünk, így 2015-ben 4,6 milliárd, idén október végéig 4,1 milliárd forinttal több adófizetői forintot emésztett fel a program, mint kellett volna.

habony1

A Magyar Nemzet adatai szerint október végéig több mint négyezer külföldi vett részt a letelepedési programban, családtagjaikkal együtt több mint tizenötezren kaptak tartózkodási engedélyt. A közvetítő cégek a 36 milliárd forintos kamattal és a 75 milliárd forintos jutalékkal együtt több mint 112 milliárd forintot nyertek az üzleten. Ezek a cégek kivétel nélkül az Ország­gyűlés fideszes többségű gazdasági bizottságától kaptak engedélyt a kötvényforgalmazásra.

De hazai ügyvédi iroda is nyertese  programnak: a Habony Árpádhoz és Rogán Antalhoz köthető Kosik Kristóf ügyvédi irodája 2013 óta több mint 5,5 milliárd forintot keresett azon, hogy a kötvényértekesítés szabályzata előírja: a külföldiek csak a Kosik Ügyvédi Irodát bízhatják meg az elkészült letelepedési engedélyeknek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál való átvételével. Ezért az irodát kötvényenként ötezer euró illeti meg.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.