Remek alkalom, hogy rúgjunk egyet a másikba

Nyakó István, ténybeli tévedésektől hemzsegő nyilatkozatában Varga Zoltán debreceni szocialista önkormányzati képviselő csúsztatásait megismételve, többször cáfolt állításokat ismétel meg és állít hamis párhuzamba - írja csütörtöki közleményében Kósa Lajos.

2009. augusztus 13., 20:00

Debrecen polgármestere szerint "azonban ami nem igaz, akkor is hazugság marad, ha többször és más helyeken mondják is el".

Nyakó István, az MSZP szóvivője csütörtökön azt mondta az MTI-nek, hogy a BKV fenntartója a Fővárosi Önkormányzat, ő látja el a tulajdonosi jogköröket is, a kormánynak nincs közvetlen részvétele, és így felelőssége sem a közlekedési vállalat üzemeltetésében, felügyeletében.

Az MSZP szóvivője szerint "a Fidesz álságos, hazug és kétszínű politikát folytat a végkielégítések körül is: kormányon szórták a közpénzt a hozzájuk közel állóknak, sok tízmilliós lelépési pénzeket és jutalmakat fizettek, és ugyanezt teszik ma is az általuk vezetett önkormányzatoknál". Utalt arra, hogy mivel a Fidesz vezeti a települési és megyei önkormányzatok többségét, az ellenzéki párt nagyobb ráhatással van arra, mely testületek mennyi jutalmat vagy végkielégítést fizetnek az önkormányzati cégek vezetőinek.

– Szijjártó Péter felszólíthatná Kósa Lajos debreceni polgármestert, hogy lépjen fel keményebben az ilyen esetek ellen - fogalmazott Nyakó István.

Kifejtette: Debrecenben az önkormányzat tulajdonában lévő vagyonkezelő holding tagvállalata vezetőinek Kósa Lajos polgármester utasítására fizettek ki jutalmakat annak ellenére, hogy az igazgatóság határozatában deklarálta: nem fizet prémiumot a holding a nehéz gazdasági helyzetére tekintettel.

Hozzátette: a tavaly 660 millió forint veszteséget felhalmozó önkormányzati cég, a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park Kft. távozó igazgatójának végkielégítése, és úgymond "éves javadalmazása" meghaladta a 40 millió forintot.

A szóvivő közölte: hasonlóképpen közös megegyezéssel és több mint 10 millió forint lelépési pénzzel távozhatott a Csokonai Színház direktori székéből Csányi János.

A tagvállalatok igazgatói mondtak le

Kósa Lajos szerint viszont a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. tagvállalati vezetőinek premizálása a jogszabályokban meghatározottak szerint, illetve a vezetőkkel kötött megállapodások értelmében történt. E szerint a tagvállalatok igazgatói számára a még 2008-ban, tehát még a válság kirobbanása előtt kitűzött célfeladatok teljesítésének függvényében került sor a prémiumok mértékének megállapítására. A prémiumok kifizetésének rendjét a munka törvénykönyve egyértelműen szabályozza.

A polgármester azt írta, hogy Nyakó István és Varga Zoltán állításával szemben a pénzügyi és gazdasági világválság következtében előállt új helyzetre való tekintettel prémiumaik jelentős részéről 10-70 százalékáról maguk a tagvállalatok igazgatói mondtak le. Hozzátette, hogy a 2009-es évre érvényes premizálási rendszer esetében már az új gazdasági-pénzügyi feltételekből indultak ki.

A politikus szerint a Debreceni Regionális és Innovációs Ipari Park (DIIP) Kft. az ipari parkok értékelési szempontjai alapján országosan a legjobbak között található.

Úgy fogalmaz, hogy a távozó ügyvezető részére fizetett juttatások a társaság éves beszámolója szerint - a szocialista politikusok állításával szemben - 15 millió 247 ezer forinttal növekedtek meg 2007-hez képest, mely a távozásával kapcsolatos juttatásokat takarja. Megjegyezték, hogy az ügyvezetővel együtt valamennyi dolgozó jogviszonyát megszüntették és a tevékenység bérköltség nélkül másik tagvállalathoz került, amelybe a DIIP Kft. beolvadása folyamatban van.

Kitért arra is, hogy a Csányi János volt színházigazgató esetében a Csokonai Színházban felhalmozott "hiány" nem valamiféle szándékos károkozásból, hanem egy szakmai program eredeti elképzelésektől eltérő - öt év helyett egy-másfél év alatt történő -, gyorsabb végrehajtásának szándékából és kísérletéből fakadt. Leírja, hogy a szándékkal egyet nem értve és a kísérlet kudarcából okulva szüntették meg az igazgató munkaviszonyát. Megjegyezte, hogy Csányi János távozásakor akkora összeget kapott, amekkorát a közalkalmazottakra vonatkozó törvények meghatároztak.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.