Rakétasilóban a polgármesterek

Kiegyensúlyozott gazdálkodás jellemezte az első félévben az oroszlányi többcélú kistérségi társulás büdzséjét – állapította meg csütörtökön a polgármesterek tanácsa Szákszenden megtartott ülésén – közölte az Önkormányzati Sajtószolgálat.

2009. szeptember 12., 08:00

Bevételi oldalon a 116 milliós éves összeg 46,7%-ra teljesült, míg az ugyanilyen összegű kiadási oldal 47,2%-on áll. A működési célú kiadások között az első hat hónapban mintegy 12,6 millió forintba került a munkaszervezet működtetése, a belső ellenőrzési feladatok ellátása, illetve a munkaközösségek vezetői pótléka és járuléka. Szociális célokra 2,5 milliót, a központi ügyelet működésére 7,3 milliót, gyógytestnevelésre 1,6 milliót költöttek, míg az intézményfenntartó társulások 4,1 millió forinthoz jutottak. A dologi kiadások 22,1 millió forinttal apasztották a költségvetést – melynek beszámolóját a tanács elfogadta.

Ezt követően László Kálmán polgármester meghívásának eleget téve a Szákszendhez tartozó volt szovjet katonai bázist tekintették meg a kistérség településvezetői, melynek történetét Mazalin Tibor repülőmérnök kutatja évek óta.

A 160 hektáros területen a múlt század harmincas éveinek végén kezdték el lőszerraktárak építését, majd 1956. után a volt szovjet hadsereg rendezkedett be – tudta meg a polgármestertől az Önkormányzati Sajtószolgálat. A császári erdőben rejtetten működő szupertitkos objektumokba a hatvanas évek közepétől telepítettek rakétákat, melyeket atom robbanófejekkel láttak el. De nem csak tárolták a halálos fegyvert, hanem szervizelték, illetve összeszerelő műhelyek is voltak itt. A településvezetők többek között megnézték azokat a rakétasilókat, melyek a nyolcvanas évek közepétől az SS-22-es rakétákat rejtették. Ezek hatótávolsága közelítette az 1000 kilométert, s töltetük hatóereje sokszorosa volt a Hirosimára ledobott atombombáénak.

A mára teljesen lepusztult bázisról a szovjetek 1988-89-ben vitték el a rakétákat és felszereléseket, majd 1991-ben adták vissza Magyarországnak. Akkor három évig még őrizték, de mára teljesen leromlott az állaga, s a szinte kilátástalan hasznosítási lehetőséget akadályozzák a zavaros tulajdoni viszonyok is. Jelenleg egy felszámolás alatt lévő vállalkozásnak, az államnak, s Szákszendnek is van tulajdona a volt bázison és környékén.