Political Capital: a magyarok ötöde fogékony a szélsőjobb eszmékre
mti
2010. február 10. 21:50
A Political Capital kutatási igazgatója szerint a magyarok ötöde fogékony a szélsőjobb eszmékre. Krekó Péter a Heti Világgazdaság (HVG) és a politikai elemző cég vitaindító beszélgetésén azt is elmondta, hogy a szélsőjobboldalra fogékonyak aránya alapján Magyarország a harmadik Európában. Magyarország Ukrajna és Bulgária mögött a harmadik helyen áll a szélsőjobboldalra fogékonyak aránya alapján - közölte Krekó. Hozzátette: a magyar társadalom csaknem 21 százaléka állítja a felmérések szerint, hogy értékrendje a radikális jobboldalhoz áll közel.
Az igazgató A szélsőjobboldal iránti társadalmi kereslet Európában című tanulmány bemutatásakor elmondta: a társadalom szélsőségek felé hajlása nemcsak a radikális pártok népszerűségének növekedését jelenti, hanem azt, hogy a politikai centrum szereplői radikálisabb megoldásokat választanak.
Krekó Péter utalt arra: Kelet-Európában a rossz közérzet, az instabil gazdasági helyzet "a gyúanyag a radikális mozgalmak számára", míg Nyugaton egyebek mellett az antiglobalizmus képében jelenik meg a radikalizmus. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ettől némiképp eltér Szlovákia, ahol 2005 és 2009 között a Fico-kormány alatt az előítéletesség és a sovinizmus ugyan erősödött, de az egzisztenciális félelmek csökkentek.
A szakember arról is beszélt, hogy a magyar társadalom 52 százaléka volt előítéletesnek tekinthető 2009-ben a felmérések alapján. A magyaroknak a kormányba, a demokráciába, sőt még az ENSZ intézményeibe vetett bizalma is csökkent. A Jobbik erre a trendre alapozva igyekszik támogatókat szerezni.
Szabados Krisztián, a Political Capital ügyvezető igazgatója elmondta, vizsgálataik megállapították, hogy nő a szélsőségek iránti fogékonyság Kelet-Európában, szemben Nyugat-Európával, ahol csak a déli régiókban tapasztalható ez a probléma. Ez egyfajta "új vasfüggönyt" jelent, "ami nem drótból áll, hanem ideológiából" - fűzte hozzá.
Mint mondta, a 2006-ban alakult Magyar Gárda "sokkal-sokkal veszélyesebb, mint a MIÉP", mert antiszemitizmussal legfeljebb 5 százalékot lehetne elérni Magyarországon, ez a mozgalom viszont romaellenes is. Ugyanennek a jelenségnek Nyugat-Európában a bevándorlók elleni véleménynyilvánítás felel meg.