Plafon már van, a ház még hiányzik alóla
Két szempontból is elébe megy a jövő évi költségvetésnek az a törvény, amelyet várhatóan hétfőn fogad el az Országgyűlés. Egyrészt behatárolja az állami gazdálkodás mozgásterét azzal, hogy szigorú kiadási korlátokat vezet be, másrészt lehetőséget ad a szavazási hajlandóságok felmérésére, azaz arra, mennyiben számíthat a kormány a konstruktív ellenzéki támogatásra.
Hétfőn szavaz a parlament a takarékos állami gazdálkodásról szóló törvényről, s a ház feltehetően el is fogadja az úgynevezett plafontörvényt. Az MSZP, az SZDSZ, valamint várhatóan az MDF is támogatja a javaslatot, a Fidesz és a KDNP hétfőn dönti el, miként voksol. A javaslat eredetileg az SZDSZ-től származott, majd ötpárti tárgyalásokon módosult, míg kialakult a jelenlegi tervezet.
A törvény a következő években szigorú gátakat szab a kormányoknak és megakadályozza azt a túlköltekezést, amely a jelenlegi helyzetbe hozta az országot. A szöveg rögzíti, hogy a költségvetés kiadási főösszegének 2009-re tervezett értéke nem lehet több, mint idén, illetve 2010-ben és 2011-ben a kiadási főösszeg legfeljebb a GDP-növekedés várható mértékének felével növekedhet. A javaslat létrehozza a Költségvetési Tanácsot, amelynek munkáját egy titkárság segítené. Leszögezi azt is: a költségvetési törvényben úgy kell meghatározni a tárgyévet követő második évre vonatkozó célt, hogy ne legyen, vagy csökkenjen a hiány és az államadósság reálértéke is évről évre kisebb legyen.
A csomagban szerepel az is, hogy ha a költségvetés egyenlege a tárgyévben és az azt követő négy évben kedvezőbben alakul az eredeti célnál, akkor a különbözetet évenkénti bontásban Stabilitási és Adóreform Alapként (SARA) kell nyilvántartani. A kormány köteles - legkésőbb a költségvetési törvényjavaslat országgyűlési benyújtásáig - a SARA összegének megfelelő mértékű adócsökkentési programot tartalmazó jogszabály-módosítást előterjeszteni.
A plafontörvény elfogadását az biztosítja, hogy ahhoz egyszerű többség is elegendő. A szocialista képviselők mellett számítani lehet az ötletgazda SZDSZ mellett az MDF szavazataira is, mivel a tervezet részben az ő javaslataikat is tartalmazza. A Fidesz és a KDNP valószínűleg annak ellenére ellene szavaz, hogy a törvény lényegével egyetértenek, és a parlament elé került tervezetben általuk javasolt részek - például a Költségvetési Tanács létrehozása - is vannak.