A milói Vénusz replikájával nyit újra a komáromi Csillagerőd

A csütörtök reggeli Keljfeljancsiban beszélt a vár felújításáról Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója.

2021. október 7., 10:27

Szerző:

Pénteken megnyílik a nagyközönség előtt a komáromi erődrendszer egyik tagja, a Budapesthez legközelebb eső, felújított Csillagerőd. Ahogy Gyorgyevics Benedek Fiala János műsorában elmondta, a felújítást a Városliget Zrt. megbízásából végezték el. 

A felújított erődben a Szépművészeti Múzeum közel háromszáz gipszöntvényből álló kollekciója is látható lesz, ezzel a vezérigazgató szerint a hely komplex kulturális élményt nyújt: látható lesz a milói Vénusz, a Laokoón szoborcsoport, illetve Michelangelo több szobrának gipszmásolata. 

Arról, hogy mi értelme híres szobrok másolatát kiállítani, Gyorgyevics XVI. századi példát említve arról beszélt, hogy akkoriban az utazási nehézségek miatt sokszor lemásolták a híres szobrokat és festményeket, és ezeket a reprodukciókat állították ki több helyen, hogy minél többen láthassák őket. Ezért készült még a huszadik század elején is a Szépművészeti Múzeumban több száz másolat híres alkotásokról – ezek láthatóak az erődben.

Gyorgyevics azt is elmondta, hogy az épület elképesztően leromlott állapotban volt, korábban például zöldségraktárként is funkcionált. Az erőd eredeti terveit egy bécsi katonai archívumban találták meg, nagyjából ezek alapján is újították fel, megfelelve a hasznosítás és a modern kor követelményeinek. 

Arra a kérdésre, hogy van-e elvárás a látogatottsági terén, a vezérigazgató azt mondta, mindenkinek látnia kell, de a szót komolyra fordítva elmondta, hogy számszerű elvárás nincs.

Egyébként ez már nem is a Városliget Zrt. felelősége, mert Gyorgyevics elmondása szerint az erődöt átadják a városnak, innentől kezdve a fenntartás és üzemeltetés Komárom feladata lesz. 

A holnapi KeljFelJancsi vendége Márki-Zay Péter lesz. Fiala János élő műsora minden hétköznap 6 óra 51 perctől online látható és hallható a 168 weboldalán, Facebook-oldalán, illetve YouTube-csatornáján. A műsorhoz – és Fiala Jánoshoz – az adás alatt önök is hozzászólhatnak a 06 1 700 1242-es telefonszámon, vagy írhatnak neki a dr.fialajanos@gmail.com email címre. 

 A teljes beszélgetést itt lehet megnézni: