Perrel készül a köztisztviselők szakszervezete, ha nem kapnak veszélyességi pótlékot az ápolók

2020. április 17., 13:50

Szerző:

Változatlanul hiány van a védőfelszerelésekben a közszféra minden területén — mondta el a HVG-nek a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke, Boros Péterné, miután a kormánytól több mint egy hónapja nem kaptak választ március 11-ei jelzésükre, miszerint

veszélyben vannak mindazok a munkavállalók, akik a szociális szférában dolgoznak, valamint az állami és önkormányzati hivatalokban közvetlenül találkoznak az ügyfelekkel.

Ez vonatkozik az idősotthonok, a gyermekvédelmi szakellátás, a fogyatékkal élők, a hajléktalanellátás munkavállalóira, valamint a jelenleg is napi 4800 új állástalant fogadó munkaügyi hivatalok vagy akár a veszélyhelyzet idején is működő földhivatalok dolgozóira.

Boros Péterné (középen), az MKKSZ elnöke
Fotó: Facebook

Az MKKSZ a védőfelszerelés mellett veszélyességi pótlék bevezetését is elvárja a kormánytól az érintett munkavállalók számára.

A szociális ellátásban a nettó átlagkereset még a 120 ezer forintot sem éri el, tehát az esetükben gyakorlatilag csak a hivatástudat az, ami miatt még mindig elvégzik a munkájukat.

A cikk szerint több idősotthonban a nővérek kéthetes váltásban beköltöznek az otthonba, hogy ezzel is csökkentsék a fertőzés veszélyét, így a családjukkal csak telefonon és Skype-on tartják a kapcsolatot.

Ilyen körülmények között az érdekvédelmi szervezet olyan törvénymódosítást vár el, amely kimondja, hogy

járványveszély idején a dolgozókat a közalkalmazott illetménye, a köztisztviselő alapilletménye, illetve a munkavállaló alapbére száz százalékának megfelelő összegű pótlék illeti meg.

A lap szerint a szakszervezet logikáját az támasztja alá, hogy jogszabály mondja ki: a munkáltató, adott esetben a kormány kártérítési felelősséggel tartozik, ha nem váltja meg pénzzel a munkával együtt járó egészségügyi kockázatot. Pótlék illeti meg a hasonló helyzetben dolgozókat Németországban, Finnországban vagy Dániában is, a tesztelésről már nem is beszélve.

Az MKKSZ részéről azt mondják,

készek perre vinni az ügyeket, ha tagjaik közül bárki megbetegszik, miközben a kormány nem garantált elég védőfelszerelést, és nem fizetett veszélyességi pótlékot.

Felvetésükre több mint egy hónapja sem a kormány, sem pedig a kormánypártok nem reagáltak.

Megtörni látszik a kutasok ellenállása? Hétfő kora délutáni hatállyal a Mol az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát, vagyis – nagykereskedelmi árváltozás híján – az árrését. 

A Szabad Európa kiperelte az autópálya-koncessziós szerződés mellékleteit, és kiderült, hogy 15-17 ezer milliárd forintba kerülhet az adófizetőknek az, hogy a kormány kiszervezte a hazai gyorsforgalmiút-hálózat nagy részét. Az üzletet elnyerő hét magántőkealapról kiderült, hogy négy Szíjj László, három pedig Mészáros Lőrinc kormányközeli üzletember százszázalékos tulajdonában van – írja a lap.

Kedden túlnyomóan derült, száraz időre van kilátás. Európa időjárását egy kiterjedt anticiklon befolyásolja. Napközben többfelé megélénkül, kedden a Dél-Dunántúlon időnként meg is erősödik a délkeleti, keleti szél.