Pénzhiány miatt a vég fenyegeti a magyar egészségügyet
Kényszerűségből egy 42 milliárd forintos pluzsztámogatással kell kiegészítenie az Orbán-kormánynak a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) költségvetését. Ezen múlik, hogy ne kelljen félbeszakítani egyetlen beteg ellátását sem – derül ki a Népszava cikkéből.
Fotó: Kovalovszky Dániel
A lap azt írja, hogy a 42 milliárdból a 6,4 milliárd a kórházak és a szakrendelők zavartalan működtetéséhez kell. Bár a járó- és fekvőbeteg-ellátóknak több esetet kell kezelniük, mint amennyire pénzt kapnak, évente általában egy-két havi összeg hiányzik ahhoz, hogy kiegyensúlyozottan gazdálkodhassanak. Eközben 28 milliárdot a gyógyszerkassza kap, mert szeptember közepére elfogyott az a 247 milliárdos keret, amelyből a terápiák költségeit fedezték, és mindez úgy történt, hogy maguk a gyártók július közepéig 40 milliárd forinttal szálltak be a gyógyszertámogatásba. Gyógyászati segédeszközökre 3 milliárd forinttal kell többet költeni az eredetileg tervezettnél. Ebben az esetben a korszerű kötszerek, a gerincgyógyászati segédeszközök és a pelenkák fogytak jobban a vártnál.
A kiegészítő támogatás kapcsán a Népszava emlékeztet, hogy bár az elmúlt években az Orbán-kormány a GDP négytized százalékával többet költ az egészségügyre, a gyógyításra fordított összeg reálértékben még mindig 6 százalékkal kevesebb, mint 2006-ban volt. Az egy főre jutó egészségügyi közkiadások Magyarországon gyakorlatilag 1992-től csökkennek.