Patkány van is, nincs is?

Az utóbbi időben egyre több helyről hallani, hogy a fővárosban patkányt láttak. Évek óta úgy tudjuk, hogy Budapest az a kivételes világvárosok egyike, amelyik patkánymentes. Lehet ezt a büszke címet viselni akkor is, ha elvétve ugyan, de megjelennek ezek a nem kívánatos rágcsálók?

2009. augusztus 1., 09:27

Budapest az egyedüli a milliós nagyvárosok közül, amelyik patkánymentes. A 70-es, 80-as években a Fővárosi Köjál szakembereinek útmutatása, később ellenőrzése mellett kemény munkával "patkánymentesítették". Azóta pedig évenkénti fenntartó kezeléssel sikerül megakadályozni a patkányok újbóli elszaporodását. Valamikor a lakossággal megegyező számban voltak, most a kétmillióhoz képest egy-két ezer patkány lehet a fővárosban, és előfordulásukat folyamatosan ellenőrzik. Ahol a lakosság észleli a patkányokat vagy a kihelyezett csalétkeken emelkedik a harapások száma, ott azonnal megelőző munkát végeznek – mondja Dr. Szolnoki István az Országos Tisztifőorvosi Hivatal járványügyi főosztályvezető helyettese.

Mostanában láttak patkányokat a Duna-parton. Ez véletlen?

Az árvíz idején a rágcsálók elszaporodhatnak, vagy behúzódhatnak a lakott területekre, ezért lehetséges, hogy több helyen is láthatóvá váltak. Nyári időszakban a szaporulat amúgy is megemelkedhet, mert sok az ételmaradék, és ha nem megfelelően tárolják, nem zárt helyen, akkor a patkányok is hozzáférhetnek, az elegendő táplálék pedig előidézheti, gyorsíthatja a szaporodásukat.

Kinek kell jelezni, ha valahol patkányt észlelünk?

Javasoljuk, hogy a területileg illetékes ÁNTSZ-t értesítsék, ők tovább adják az információt a megfelelő helyre. A fővárosban szervezett a patkányirtás, amit a Főpolgármesteri Hivatal rendelt meg, és egy felkészült magáncég végez folyamatosan. Minden bejelentést ellenőriznek, ha kell, haladéktalanul kiszállnak, és elkezdik a szükséges intézkedést. Az ÁNTSZ ellenőrzi a patkányirtás hatékonyságát. Sajnos vidéken ilyen jól szervezett védekezés, a Fővároséhoz hasonló patkányirtás nincs. Ott a helyi önkormányzat és az ingatlantulajdonos feladata a patkányok elszaporodásának megakadályozása, szükség esetén az irtás.

Milyen betegséget terjeszt az állat harapása?

Ma már nincs olyan nagy veszély, mint 10 évvel ezelőtt. Akkor azonnal be kellett oltani a megharapott egyént tetanusz és veszettség ellen is. Az Európai Unióhoz való csatlakozással elkezdődött a veszettség visszaszorítása. Nyugati határoktól fokozatosan kelet felé haladva, megkezdődött a veszettség terjesztéséért elsősorban felelős rókák immunizálása. Ennek hatására az évi több ezer veszett állat száma mostanra országosan 10 alá csökkent. Ha valakit megharap egy patkány, először megnézik hol és milyen körülmények között történt az eset. Ha például Szabolcsban, akkor ugyan nagyon kicsi az esélye a veszettségnek, de ott még valószínűleg beoltják a sérültet veszettség ellen is. Természetesen megnézik azt is, hány éves az illető, és mikor kapott tetanusz elleni oltást. Gyerekek esetében a kombinált oltás idejét nézik, ami tetanusz ellen is véd. Ha öt éven belül kapott, akkor nincs szükség újabb tetanuszoltásra.
Veszettséget az utóbbi években már nem, de más betegséget sajnos viszont terjeszthet, ilyen például a patkányharapási láz és a leptospirózis. Abban a vízben, ahol valami rágcsálót, patkányt láttunk nem szabad fürödni, bele sem szabad lépni, mert a patkányok többsége úgynevezett leptospirákkal fertőzött, és ezt a vizeletükkel, váladékukkal ürítik. Tehát ahol előfordulnak, ott a víz is fertőzött, és ez a fertőzés még az ép bőrön keresztül is bejut a szervezetbe.

Milyen megbetegedést okozhat?

Nagyon súlyosakat. A leptospirozisoknak több fajtája van. A nálunk elterjedt legveszélyesebb típus a L. icterohaemorrhagiae, amely sárgasággal, vese- és májkárosodással , vérzéses kiütésekkel és agyhártyagyulladással is járó, gyakran halálos megbetegedést okoz.

Van valami jel, amiből gyanakodhatunk rágcsálók jelenlétére? Hol tilos fürdeni?

Folyóvizekben, tavakban a kijelölt fürdőhelyen lehet fürödni, mert azt a hatóságok ellenőrzik. Árvíz után, vagy olyan folyóvizekben, patakokban, holtágban, csatornában ahol a víz tisztasága nem megbízható, vagy láttuk, hogy patkányok, rágcsálók úsztak benne, ott semmiképp ne fürödjünk, mert leptospirozist kaphatunk. E betegségek száma az elmúlt évtizedben csökkent. Régebben sok megbetegedés volt (foglalkozási eredetű) a mocsarak lecsapolásánál dolgozók között, valamint az ellenőrizetlen felszíni vizekben fürdőzők között. Van elég sok strand a Balatonon, a Duna mentén is, amelyekt az önkormányzatok és az ANTSZ állandóan ellenőriznek, ezeken biztonságban lehet fürdőzni.