Parti harcok – Mi sülhet ki az úszók és Gyárfás egymásnak feszüléséből?

2016. november 24., 13:47

Szerző:

Hány olimpiai bajnoki cím kell ahhoz, hogy egy versenyző joggal követelhesse egy sportági szakszövetség működésének átalakítását? Ha egy amatőr panaszkodik arra, hogy diktatúra van, nem a versenyzők érdekeit nézik a vezetők, akkor azt mondják neki, amíg olimpiai, világbajnoki győzelmek követik egymást, ne szóljon bele a nagyok dolgába, a stopper világosan megmutatja, hogy hol a helye.

De mi van akkor, ha a legnagyobb kritikus éppen az a versenyző, aki Rio előtt gyakorlatilag az egyetlen biztos aranyesélyese volt a magyar sportnak, utána meg a játékok legeredményesebb hazai szereplője? Igaza van-e attól Hosszú Katinkának, hogy az idei nyolc olimpiai aranyból hármat ő hozott haza? Vagy a másik oldalról (bár elnök és versenyző esetében ez a másik oldal is nehezen értelmezhető) érvelhet-e azzal Gyárfás Tamás, hogy elnökségének huszonhárom éve alatt kilenc olimpiai bajnoki címet szereztek a magyar úszók?

A szurkolók, az internetezők, a kom­men­­te­­lők, akik csak olimpiákon meg vb-ken néznek úszást, értelemszerűen versenyzőpártiak. (A szakemberek meg hivatalból.) Mert hát Gyárfás hiába lenne a világ legjobb szövetségi elnöke, a 400 méteres vegyesúszásban nem sok eséllyel indulna. A világrekordot Hosszú Katinka úszta, az aranyakat ő nyerte, és a sport törvényei szerint neki van igaza.

Abban meg Gyárfásnak, hogy a sportban nincs demokrácia.

Magyar Zoltán valószínűleg nem lett volna olimpiai bajnok Vígh László nélkül vagy – hogy az uszodánál maradjunk – Darnyi Tamás Széchy Tamás nélkül, Egerszegi Krisztina meg Kiss László (igen, ugyanaz a Kiss László) nélkül.

Mint ahogy Hosszú Katinka sem Shane Tusup nélkül. Az edző-férj hatására nemcsak amerikaiul edz, versenyez, hanem most már amerikaiul is gondolkodik és kommunikál. Miközben a hazai medencék partján még a szponzoroktól, a szövetségtől, az államtól várják a támogatást, ők üzleti alapokra helyezték az úszást, söprik be sorra a pénzdíjakat, márkát építenek fel, termékcsaládot vezetnek be, pólót, bögrét, sapkát, karkötőt árulnak, és elindítottak egy úszóiskolát is.

MTI Fotó Fotó: MTI

És nyilván azt is kiszámolták, hogy ha Rió­­ban a magyar úszók 43 olimpiai pontjából 26-ot Hosszú Katinka három aranya és egy ezüstje hozott (a teljesség kedvéért: benne volt a 4x200-as gyorsváltó egy pontjában is), akkor nagyobb arányban kellene részesednie a felkészülési pénzekből is.

Az üzleti véna és a tengerentúli mentalitás persze önmagában kevés lenne, a sikerekhez kellett egy kivételes adottságú és tehetségű versenyző is. És az, hogy találkozzon egy olyan edzővel, aki képes kihozni belőle ezeket az eredményeket. Hosszú Katinka 27 éves, a pályafutásába nagyjából a következő olimpiai ciklus fér bele. Ez alatt kell felfuttatni a márkát, megalapozni a jövőt.

A páros önjáró. Csurka Gergely, az úszószövetség sajtófőnöke az M4-en azt mondta, Shane Tusup már tavaly kijelentette: „Mi már nagyobbra nőttünk, mint a magyar úszósport, többé nincs szükségünk rátok.”

És nem csak Gyárfásra. Nincs szükség a szövetségre, az olimpiai bizottságra – ezekhez már Rióban is csak a dobogón viselt címeres mez kötötte Hosszút –, a pénzosztásba beiktatott szervezetekre, korlátokra, vitatható szerződésekre és alkukra. Az üzleti koncepcióba nem fér bele, hogy az úszó egy promóciós filmhez ingyen adja az arcát, reklámozzon bár az a film egy budapesti világbajnokságot. Amit Hosszú Katinka meg akar osztani a nyilvánossággal, arra ott vannak a közösségi oldalak, a magyar és angol nyelvű bejegyzésekből bárki megtudhatja, milyen volt a verseny, az erőnléti edzés vagy éppen a nyaralás. Ő adja a témát a sajtónak, ő kezdeményez, ő lő elsőként. A múlt héten a Facebookon üzent Gyárfásnak is: „Távolítsa el a magyar úszásra legártalmasabb tényezőt, önmagát.” A látható előzmény az elnöknek egy tulajdonképpen diplomatikus mondata volt a Borsnak adott interjúban: „Ami a szövetség és az úszóklasszis viszonyát illeti, csend van körülötte.”

Azóta nincs. Gyárfás ma már nem nélkülözhetetlen. Amikor megválasztották, az volt, mert elődje, Zemplényi György mintegy nyolcvanmilliós adóssággal hagyta ott a szövetséget Barcelona után. Azt az úszók közül senki sem tagadja, hogy az új elnök hozta a szponzorokat, a versenyzőknek futotta edzőtáborokra, ha kellett, meleg ég­­öviek­­re is, még a tao előtti korszakban, amikor nem elkölteni, hanem megszerezni volt nehéz a pénzt. Az Átlátszó nem éppen hízelgő portrét rajzolt Gyárfásról januárban, de szerepelt benne ez a mondat is: „A személyét jól ismerő forrásunk nagy magabiztossággal állította, a több mint két évtized alatt nem vett ki pénzt az úszóktól semmilyen formában.”

Nem is volt rászorulva, a leggazdagabb magyarok első, 2002-es százas listáján már szerepelt a neve. A pozíció volt a fontos, az úszósikerek és a hazai rendezésű versenyek repítették mind magasabbra a sportdiplomáciában, így lett az Európai Úszószövetség gazdasági vezetője, a Nemzetközi Úszószövetség alelnöke, a végrehajtó bizottság tagja. Ez pedig nem megy hazai támogatás nélkül, mert akinek itthon nincs funkciója, kiesik a nemzetközi testületekből is. Gyárfás többek között azzal jutott feljebb és feljebb, hogy világversenyeket hozott Budapestre; ha kellett, a magyarok beugróként vállalták a rendezést, így a jövő évi vizes -világbajnokságét is. (Ez a gyorsított tempó, a rendezési kényszer nyomot hagy a szövetségi munkán is, a szervezési feladatok elvonják az energiát az uszodai ügyektől, továbbá sportágon kívülről érkező emberek kerülnek szakmai döntéshozói pozícióba.)

Az elnök egyéni ambícióit így szolgálják az állami pénzek: a 2017-es vb költségvetése már százmilliárd forint közelében jár, az uszodaépítés nem kezdődhetett volna el a kormány, különösen nem a sportszerető miniszterelnök akaratával szemben. Úgy tűnt, hogy Gyárfást, aki nem volt a jobboldal kedvence – Nap-keltéjét a Fidesz és a KDNP évekig bojkottálta –, a kormánypártok is elfogadják.

Czene Attila, aki dolgozott sportért felelős államtitkárként 2010-től, mégis most látta elérkezettnek az időt, hogy kijelentse: diktatórikus viszonyok uralkodnak az úszószövetségben. Ő maga is uszodai ember, olimpiai bajnok, 1996-ban nyert Atlantában (akkor is Gyárfás volt az elnök, nemcsak a szövetségé, hanem Czene klubjáé, a Sport Plusz SE-é is).

Nyilatkozott Gyurta Dániel, szintén olimpiai bajnok, lényegében egyetértve Hosszú Katinkával: „Az látszik, hogy nincs rend a magyar úszás körül, és a legszomorúbb, hogy az úszók – akikről az egésznek szólnia kellene – látják ennek kárát.”

A Verrasztó testvérek, Evelyn és Dávid is azt állítják közleményükben, hogy Hosszú Katinkának van igaza. Aztán még egy közlemény, Kapás Boglárkáé: „Vagy hangos belháborúk zajlottak, vagy éppen hidegháborús közegben kellett élnünk a mindennapjainkat.” Kozma Dominik reformokat szorgalmaz, kifogásolva a szövetség „objektivitást gyakran mellőző” eljárásait, döntéseit. A legkonkrétabb Bernek Péter menedzsmentje volt (lapzártáig): az úszószövetség még mindig visszatartja a riói felkészülésre ígért támogatást. Aztán a hét elejére a tiltakozók csapattá álltak össze, és megírták közös nyilatkozatukat (keretben).

Cseh László beült a sportolói panaszokat vizsgáló bizottságba, mert, mint gyakran a megoldhatatlan helyzetekben, már ilyen is van.

Szabó Bence (azóta leváltott) MOB-főtitkár addig ment el – hangsúlyozva, hogy ez a magánvéleménye –: ha olyan klasszisok nyilvánulnak meg, mint Hosszú vagy Gyurta, arra oda kell figyelni.

Kovács Tamás volt vívókapitány és korábbi MOB-sportigazgató úgy teszi fel a kérdést, hogy ha nem egyezik a versenyzők és a szövetségi vezetők véleménye, akkor ki a fontosabb a magyar sport számára: Gyárfás Tamás vagy a Hosszú Katinka–Gyurta Dániel-páros? És így folytatja: a magyar sportban is el kell hogy jöjjön az úgynevezett rendszerváltás.

Gyárfás Tamás egyelőre nem váltana, azt mondja, nem futamodik meg a rendezési feladatok elől. Azt mindig hangsúlyozta, hogy mindent az úszókért, a napokban egy sajtótájékoztatón még azt is kijelentette, hogy ha ez kell a békéhez, hajlandó letérdelni is.

Közben növekszik a tábor, amely térdre kényszerítené.

 


Hosszúék 7 pontja


1. Álljon fel egy új, az úszók egészét maga mögött tudó, megbízható vezetőség, amely hajlandó a szervezet teljes körű felülvizsgálatára, megújítására.
2. Kérjük, hogy a fontos kérdésekben létrejöhessen a valódi titkos szavazás, illetve szűnjön meg a megkérdőjelezhető elektronikus távszavazási rendszer.
3. Fektessenek le egységes, objektív válogatási elveket, átlátható szabályrendszert és működést.
4. Fontosnak tartjuk az elnök és a szövetségi kapitány jogkörének, feladatainak újraszabályozását.
5. Kérjük a válogatottkeret részére való zavartalan felkészülés és állandó helyszín biztosítását.
6. Kerüljenek pontos meghatározásra az edzőtáborok hozzáférhetőségének konkrét elvei.
7. Az új vezetést kérjük, hogy szüntesse meg a jelenlegi kiszolgáltatott rendszert és törekedjen a források transzparens, észszerű, szakmai szempontok alapján történő felhasználására.
Az általunk kívánt helyzet megvalósulásának legfontosabb feltétele, hogy a Magyar Úszó Szövetség jelenlegi, közel 20 éve regnáló vezetése – amely mögött megszűnt az az egység és bizalom, amivel az úszótársadalmat képviselni tudja – távozzon és adjon teret az új korszak megszületésének.

Az egyeztetésen részt vett és a nyilatkozatot kiadja:
Bernek Péter ifjúsági olimpiai bajnok, rövidpályás világ- és Európa-bajnok úszó
Czakó Csaba, a Mohácsi TE vezetőedzője
Financsek Gábor olimpikon, ifjúsági Európa-bajnoki arany-, ezüst- és bronzérmes úszó
Gyurta Dániel olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok úszó
Hosszú Katinka háromszoros olimpiai, ötszörös világ-, és tizenháromszoros Európa-bajnok úszónő
Kapás Boglárka olimpiai bronzérmes, kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok, világbajnoki bronzérmes, ötszörös Európa-bajnok úszónő
Kozma Dominik, Európa-bajnoki bronzérmes úszó
Shane Tusup olimpiai bajnoki edző, Iron Aquatics
Verrasztó Dávid világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok úszó
Verrasztó Evelyn olimpikon, Európa-bajnok, ötvenkétszeres magyar bajnok úszónő