Parragh László szerint egyszerűen túl sok gimnázium van Magyarországon

A Fidesz valószínűleg csak népszerűsége miatt nem kényszerít több diákot a szakképzésbe alig egy évvel a választások előtt.

2017. július 5., 18:30

Szerző:

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az Mfor.hu-nak adott nyilatkozatában magyarázta az elképzeléseit. Szerinte az oktatásban azonnali változtatásra van szükség. Már az általános iskolákban is, ahol a lexikális tudás helyett az lenne a jó, ha minden gyerek megtanulna egy idegen nyelvet és készségszinten a számítógép használatát. Mire jó, ha a gyerek kívülről fújja az Árpád-házi királyok születési dátumát? – firtatja ennek kapcsán,hozzátéve, hogy ehhez képest az Excel-tábla használata jól jöhet a mindennapi életben is. Emiatt kötelezővé tenné a nyelvoktatást, a számítástechnikai ismeretek megszerzésére pedig jóval nagyobb hangsúlyt fektetne az eddiginél.

Parragh László és Orbán Viktor
Fotó: Népszabadság-archív / M. Schmidt János

Ami a középső szintet illeti, az MKIK elnöke fenntartja a korábbi kijelentését, miszerint óriási hiba, hogy a népharagtól tartva a polgármesterek Magyarországon nem mernek gimnáziumokat bezárni. Ő gimnáziumból kevesebbet szeretne, szakképző intézményből viszont sokkal többet. Annak ellenére, hogy a felmérések szerint a gimnáziumok népszerűsége nő a szülők és a gyerekek körében, a szakképző intézmények iránt viszont lanyhul az érdeklődés. Parragh szerint ez azért van így, mert a társadalom még nem ismerte fel a paradigmaváltás jelentőségét, és még élnek a régi beidegződések, hogy ez az iskolatípus garantálja a biztos jövőt.

A magyarországi multik vezetői is mind szakmai képzésről indultak, onnan jutottak el a csúcsra. Ez a jövő

– fűzi hozzá.

Az Orbán-kormány egyébként deklaráltan a szakképző intézményeket favorizálja a gimnáziumokkal szemben, ami tükröződött a Nemzetgazdasági Minisztérium egyik nemrég kiszivárgott decemberi háttéranyagában is. E szerint a szakképzésbe lépők számát kötelező jellegű felvételi rendszerrel, valamint a gimnáziumi keretszámok fokozatos korlátozásával növelnék. Bevezetnék a központi írásbeli felvételit és a minimális bejutási pontszámot, pótfelvételin már csak a szakképzésbe lehetne jelentkezni. A mindenben Parragh elképzeléseinek hangot adó háttéranyag végső változata nem került a kormány elé, valószínűleg azért – találgatta a benne foglaltakat elsőként megszellőztető Magyar Nemzet –, mert a gimnáziumok népszerűsége fényében ezeknek a lépéseknek a bevezetése öngyilkos húzás lenne a Fidesz részéről egy évvel a választások előtt.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.