Ötvenmillióra perlik az oktatási tárcát
A bírósági eljárás megszüntetését kérte az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) jogi képviselője annak a polgári pernek az első tárgyalásán, melyet az Esélyt Hátrányos Gyerekeknek Alapítvány indított a szaktárca és annak vezetője, Hiller István ellen. A CFCF azt szeretné elérni, hogy a Fővárosi Bíróság mondja ki: a minisztérium és annak első embere mulaszt, amikor hagyja, hogy iskolák elkülönítsenek roma gyerekeket - adta hírül a Roma Sajtóközpont.
Nem jelent meg kedden a Fővárosi Bíróságon (FB) Hiller István miniszter annak a polgári peres eljárásnak az első fordulóján, melyet ellene és az általa vezetett Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) ellen indított az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF).
Ahogy azt a Roma Sajtóközpont (RSK) hírül adta: a CFCF az egyenlő bánásmód követelmények megsértése miatt perelte be az OKM-et és annak vezetőjét, mert szerintük a szaktárca bár vannak törvényi eszközei, mégsem intézkedik a szegregációt támogató és fenntartó önkormányzatokkal szemben. A CFCF keresetében azt kérte a bíróságtól, hogy állapítsa meg: az alperesek ellenőrzési kötelezettségük elmulasztásával fenntartják a cigány gyerekek jogellenes elkülönítését. Ezen kívül a bíróság kötelezze a minisztert és a szaktárcát, hogy, három éven belül szüntessék meg a jogsértő helyzetet.
A CFCF ötvenmillió forint közérdekű bírság kiszabását is kérte az első rendű alperesként szereplő minisztériumra. A per első tárgyalásán az OKM jogi képviselője az eljárás megszüntetését kérte a bíróságtól arra hivatkozva, hogy szerinte az iskolák és az iskolafenntartók vonhatók felelősségre, a minisztérium és a miniszter nem. Miután ezt a bíró elutasította, a minisztérium jogi képviselője azt javasolta: vonják be a perbe az érintett iskolákat és fenntartóikat. Ezt a kérést a bíró a pert indító alapítványra bízta, melynek jogásza úgy döntött: 19 iskolát illetve fenntartóikat is perlik.
Az alapítvány vezetője a Roma Sajtóközpontnak úgy indokolt: ezekben az iskolában összesen több mint négyezer roma gyerek tanul, és olyan településeken vannak, ahol egyszerre több elkülönítő oktatási intézmény is van. Mohácsi Erzsébet azt mondta: ezzel a perrel azt szeretnék elérni, hogy a szaktárca és minisztere az Oktatási Hivatalon keresztül vonja szakmai felügyelet alá az elkülönítésben érintett iskolákat, és biztosítson elegendő embert és pénzügyi forrást, hogy folyamatosan lehessen ellenőrizni az oktatási intézményeket. A jogvédő szerint ugyanis amíg a minisztérium nem hoz létre egy működő szakfelügyeletet, amely ellenőrzi, hogy például az önkormányzatok mire költik a gyerekek után kapott normatívákat, addig nem lehet pontosan megállapítani, hogy melyik önkormányzat folytat elkülönítő gyakorlatot.