Otthagyta a Fideszt a pálinkafőző: Anti nehéz ember

A múlt héten 138 fősre apadt a Fidesz-frakció. Függetlenként folytatja ugyanis Császár Antal, aki 2006-ban, az azóta egyesületté visszaminősített Vállalkozók Pártjának (VP) színeiben negyedmagával jutott be a legnagyobb ellenzéki párt parlamenti padsoraiba. A gépkarbantartóból pálinkafőzővé, utóbb az első hazai pálinkatörvényt kiötlő országgyűlési képviselővé avanzsált politikus pályaképét – háttérben a VP kisgazdásodásával – KRUG EMÍLIA rajzolta meg.

2008. november 6., 13:49

– Anti nehéz ember. Nem találta helyét a Fideszben. Kilépéséről sem egyeztetett senkivel. Csak letette a papírt reggel Navracsics asztalára. Hiába, sosem a verbális képességeiről volt híres.

Neve elhallgatását kérő egykori párttársa nem is érti, miért hivatkozott arra: nem kapott szereplési lehetőséget. Merthogy ez volt az egyik érv a távozás mellett.

– Elég megnézni élete első hivatalos sajtótájékoztatóját. Önmagáért beszél.

Nem találunk felvételt az antréról. Lássuk a parlamenti archívumot. Négy felszólalás két év alatt. Kilenc benyújtott interpellációból egyet sem mondhatott el.

– A frakcióelnökség döntötte el, ki juthat szóhoz – magyarázza a rendet Császár Antal. – Az interpellációim listára sem kerültek, vagy csak az utolsó helyre. Nem a szavak embere vagyok, hanem a tetteké, igaz. De a leírt gondolataimat azért fel tudom olvasni.

Mi volt a gond?

A fő baj persze nem ez volt. A Vállalkozók Pártja a 2006-ban megkötött szövetségi megállapodás szerint a Fidesznek járó állami támogatás hat százalékát kapta volna. Ám a pénz nem érkezett meg. Császár állítja: hiába egyeztetett Kubatov Gábor pártigazgatóval, csak nem sikerült elérnie, hogy az elnökség is tárgyalja az ügyet.

– Az lehet a gond, hogy a Fidesz párttal, és nem egyesülettel kötött megállapodást – figyelmeztet segítőnk.
Hiszen a bíróság 2007 januárjában egyesületté minősítette vissza a pártot, mert két cikluson keresztül nem állított jelöltet. Pedig a VP, bár önállóan sose jutott be a parlamentbe, dicsőbb napokat is látott. Vidéken, helyi és kistérségi vállalkozói szerveződésekből alakult ’89-ben, a munkaadók képviseletében. 1992 és 1996 között, az akkor Liberális Polgári Szövetség – Vállalkozók Pártja néven futó alakulatot Zwack Péter is elnökölte.

– A 2002-es választás előtt az MSZP is próbálkozott, de nem álltunk össze velük. Nem vállalták a programunkat – mondja Mata Elek, az egyik alapító. – 2005-ben magam is tárgyaltam Kövér Lászlóval. Tőlük négy helyet kaptunk, és megígérték: támogatják az adócsökkentést, a kis- és középvállalkozókat. Nyilvánossághoz jutottunk. Császár is felszólalhatott a képviseletükben. Most meg a parlementből telefonáltak, hogy mit tett! Etikátlanul viselkedett, ezért kértük, adja vissza a mandátumát.

– Ugyan! Egyesületnek nincs mandátuma – kontráz Császár.

Ízig-vérig politikus már.

Mata úr bosszús.

– Szégyellem magam, én csináltam belőle elnököt. Jól ment a vállalkozásom, egyszerre hét olasz bútorgyárat képviseltem, nem jutott idő a pártra. Császár becsületes vállalkozónak tűnt, aki bővíteni tudja a tagságot.

A nagy pálinkafőző

’98-ban invitálták a pártba. Pörgött akkor már a pálinkafőző-biznisz. Császár életrajza is hangsúlyozza: „Munkájánál és beosztásánál fogva közvetlen kapcsolatban van a kis- és középvállalkozókkal.” Az meg jól jön egy hízni vágyó törpepártnál. Az öt-tízezres tagságot ezerrel ígérte megfejelni. Jogos volt az optimizmus: Császár egy év múlva megalapította a Pálinkafőzők Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezetét, majd a Gyümölcsszesz- és Pálinkafőzők Országos Érdekvédelmi Közösségét. Ma Font Sándor elnök mellett ő a főtitkár. Kedvence az aszútörköly.

– Géplakatosnak tanultam, aztán gépésztechnikusi vizsgát tettem – sorolja szakmáit. – A feketevölgyi bányában dolgoztam gépkarbantartóként. ’89-ben rájöttem, váltani kell, mert bezárják a mélyművelésű bányákat.

Vállalkozásban gondolkodott, és gyümölcspálinka-főzésben. A gödöllői egyetemen szeszfőzde-vezetői papírt szerzett, Tarcalon meg üzemet. A téesz meghirdette, ő megvette, bérfőzésbe kezdett. Tagja a Pálinka Lovagrendnek, megismerkedett a volt kínai nagykövettel. Császár vitte Kínába az első pálinkafőzdét.

– Ott rengeteg a gyümölcs. A legtöbbet körtéből, almából, licsiből főzik.

S ha már 2004-ben az unió elfogadta a pálinkát hungarikumnak, idehaza ő is törvénnyel kívánta megvédeni a nedűt.

– Két évet dolgoztunk rajta, eddig ez a legnagyobb sikerem.

Kezdetben Font Sándorral jegyezték a javaslatot, majd ötpárti egyetértés (!) alakult ki az indítvány kapcsán, amely listázza a pálinkafajtákat, az előállítás és a minősítés szabályait. Ha a törvény (remélhetőleg megjelenésünk idejére) többséget kap, pálinkának, illetve törkölypálinkának ezután már csak az a gyümölcspárlat nevezhető, amelyet Magyarországon termett gyümölcsből, illetve hazai szőlő törkölyéből készítettek, cefrézését, párlását, érlelését, sőt palackozását is itthon végezték. A javaslat szól arról is, mikor lehet egy pálinkát például kisüstinek, aszútörkölynek, vegyes gyümölcspálinkának vagy mézespálinka-likőrnek nevezni. Nem kínozzuk tovább az olvasót. Még annyit: eztán végre a pálinkának is lenne nemzeti tanácsa.

Csakhogy míg az itóka ázsiója nőttön-nőtt, a VP szétesett. Párttársai Császár szervezési képességeit emlegetik („politikai gittegylet lett a párt”, „önfejű volt, a hatalom megszédítette”), ő mást.

– 2005-ben a fideszeseknek lehetővé tettük a kettős tagságot. Felhígult ettől a csapat.

Össze is hívtak 2006 októberében egy kongresszust (az elnök szerint nagygyűlést), ahol új vezetőt választottak maguknak („megpuccsoltak”). Ismerős. A kétfejűségnek bírósági ítélet vetett véget: Császár maradt az elnök. Igaz, pártja nincs, csak egyesülete, a létszámról pedig szerényen annyit mond: lefedtük az országot. Terveiben ambiciózus.

– Újra párttá alakulunk, legkésőbb 2009 januárjában.

Átszippantott elődszerv

Az ügyet némiképp bonyolítja, hogy korábbi elnöki riválisa, Herman István (amúgy a Heves megyei Fidesz frakcióigazgatója) időközben létrehozta a Magyar Vállalkozók és Munkaadók Pártját. Át is szippantotta az elődszerv híveit.

– A VP elkisgazdásodott. Én meg nem akartam veszni hagyni a csatát, mint Szapolyai – így Herman. – 2010-re ütőképes párttá kell válnunk, a kisvállalkozóknak szükségük van képviseletre. Császár „magányos farkas”-akciója nem öregbíti hírnevünket.

Sőt. Egyik párttársa szerint „kilóra megvették”. A másik azt pedzegeti: egy korábbi büntetőügye fordulhat kedvezően a helycsere után. Történt ugyanis: bő két hónappal a parlamentbe kerülése után Császár mentelmi jogát az Országgyűlés egy 2004-ben indult büntetőeljárás miatt (szeszfőzdei tevékenysége kapcsán vádolták meg adócsalással és magánokirat-hamisítással) felfüggesztette.

– Visszautasítom a vádakat. Egyik párt sem keresett meg. Az eljárás pedig februárban lezárult. A pálinka származási igazolásától függ az adótétel. Én viszont nem kérhetek a főzetőtől személyit, hisz nem vagyok hatóság. Engem megrágalmaztak.

Nehéz a dolga a pálinkafőzőnek. A független képviselőnek sem könnyű.

Az Európai Parlament képviselői megszavazták, hogy az Európai Unióban minden macska és kutya esetében kötelező legyen a mikrochip beültetése és a nyilvántartásba vétel, az illegális állatkereskedelem visszaszorítása és az állatjóléti szabályok megerősítése céljából.