Össztűz Orbánékra: "Százezreket tesznek a jégre"
Beindulhatnak a számlagyárak, csökkenhet a gazdasági aktivitás, alacsonyabbak lehetnek az összesített költségvetési bevételek is az egyszerűsített vállalkozói adó megszüntetésével – így érvelnek az eva eltörlésének ellenzői. Nem csak az ellenzéki pártok, a KDNP sem látja jó megoldásnak a lépést.
Orbán Viktor miniszterelnök határozott és kemény volt a Fidesz-KDNP hétfői frakcióülésén abban, hogy meg kell szüntetni az egyszerűsített vállalkozói adót, az evát, a kormánypárti frakció azonban arra kéri a kabinetet, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy jövőre emeljék meg az eva mértékét, és csak 2013-tól szűnjön meg - közölte Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az ülés után tartott sajtótájékoztatón.
A kormány eddigi nyilatkozatai alapján az eva kivezetésével a költségvetés 50 milliárd forint többletbevételre számíthat 2012-től. Ehhez képest a kabinet egyelőre nem tette nyilvánossá az utóbbi összeget megalapozó háttéranyagait. Ezzel ellentétben olyan becslés is ismert, amely szerint a kivezetéssel 10 milliárd forintot is bukhat a büdzsé jövőre – áll az Intézet a Demokratikus Alternatíváért elemzésében.
Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) kivezetése egyszerűbbé teszi a rendszert, hiszen nem kétféle adózás lesz így a vállalkozásoknál, hanem egyféle - mondta az InfoRádiónak nyilatkozva a kormányszóvivő. Nem csak az ellenzék részéről érte kritika a lépést, a kereszténydemokraták sem szeretnék az eva eltörlését.
Orbán 2010-ben: Nem megszüntetni akarta az evát, inkább kiterjeszteni. (19:06)
A KDNP is megtartaná az evát
Mintegy negyvenmilliárd forintnyi többletbevételt eredményezhetne a központi költségvetésnek a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) számításai szerint az a módosító indítvány, amelyet a jövő évi költségvetéshez nyújtottak be alternatív megoldásként, az egyszerűsített vállalkozási adó választhatóságához. Harrach Péter frakcióvezető kedden az MTI-vel közölte: a KDNP egyszerűsített vállalkozási adóval (eva) kapcsolatban javasolt módosítása az adó- és a költségvetési törvényt is érinti.
Mint kiemelte: a KDNP természetesen elfogadja a frakciószövetség álláspontját, azonban nem szeretné az eva eltörlését. Alternatív megoldásként az eva választhatóságához a bevételi határt 2012-ben 25 millió forintról 30 millió forintra, az eva mértékét pedig 30 százalékról 35 százalékra emelné. A módosító indítvány mintegy 40 milliárd forintnyi többletbevételt eredményezhetne a központi költségvetésnek - mutatott rá. A KDNP által a jövő évi költségvetéshez benyújtott további javaslat azt kezdeményezi, hogy a munkáltatók által nyújtott lakáscélú támogatásokat adómentesen fel lehessen használni a kedvezményes végtörlesztéshez. Ez bővítené az adómentes munkáltatói támogatás felhasználási körét, egyúttal támogatná a kormány végtörlesztéssel kapcsolatos céljainak elérését a felhasználható források szélesítésével.
Gyurcsány: El a kezekkel!
Elfogadhatatlannak tartja az eva megszüntetését Gyurcsány Ferenc, aki egy keddi sajtótájékoztatón azt üzente a miniszterelnöknek: "el a kezekkel az evától!" A Demokratikus Koalíció elnöke szerint az eva több tízezer kis és közepes vállalkozást vont be az adózásba, megszüntetése pedig ismét a szabályok alóli kibújásra ösztönözne. Szavai szerint az eva megszüntetésével - akár jövőre, akár 2013-ban történik meg - teljessé válik a kormány és a demokratikus ellenzék adópolitikai elképzelései közötti különbség.
MSZP: Öngólsorozat, tizenegyesből
A radikális adócsökkentés ígéretével hatalomra került Orbán-kormány az eva eltörlésének elhatározásával átlépett egy határt: jövőre tizenegy adónemben összesen 500 milliárd forinttal emelkednek az emberek adóterhei – írják közleményükben a szocialisták. Szerintük az eva-eltörlés az Orbán-kormány ”büntetőjének” talán legnagyobb öngólja: visszafogja a gazdaságot, recesszióhoz és elbocsátásokhoz, a vállalkozások felszámolásához, a feketegazdaság bővüléséhez vezet. Az igazságtalan, egykulcsos szja amellett, hogy az alacsonyabb jövedelmű családokba rúg, szintén nem segíti a gazdaság talpra állását és az áfaemelés is fogyasztáscsökkenéssel jár majd.
Mindezek miatt a kormány mozgástere már idén is a nullával egyenlő, a 2,5 százalékos 2012-es hiánycél is csak homokkőbe lehet vésve, a 1,5 százalékos növekedésről szóló előrejelzés pedig szép csendben 1 százalékra csökkent. Nem a gazdasági élet szereplői, hanem a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. A szakma ugyanis immár stagnáló, sőt recesszióba hajló magyar gazdaságról beszél – teszik hozzá.
LMP: Az eva megszüntetésével a kormány a számlagyárakat támogatja
Vágó Gábor szóvivő szerint ezzel a lépéssel óriási csapást mér a kormány az adómorálra, és sok százezer vállalkozót “tesznek a jégre és taszítanak bele a szürkegazdaságba”. Az ellenzéki politikus úgy látja: az eva megszüntetése nagy mértékben ellentétes az adónemek és az adminisztrációs terhek csökkentését meghirdető kormányprogrammal. Egyúttal azt is megjegyezte, hogy elhibázottnak tartják a javaslat beterjesztésének idejét és módját, mert az érintettek két hónap alatt képtelenek lesznek felkészülni az átállásra. Vágó Gábor azt mondta, a hétfő esti parlamenti vita során a kormánypárti képviselők csak azzal tudtak az eva eltörlése mellett érvelni, hogy az nem illik a magyar adórendszerbe. “A magyar adórendszer annyira bonyolult, hogy egy ilyen egyszerű adónem, mint az eva, valóban nem illik bele” – kommentált a szóvivő, aki azt is hangsúlyozta, hogy a döntés a költségvetési bevételeket is csökkentené, mert – véleménye szerint – egy átlagos evás vállalkozó többet tesz bele a büdzsébe, mint egy másik adózási formát választó társa.
A változás nagy mértékben függ attól, hogy az érintett vállalkozók mekkora hányada választja a szürkegazdaságot – válaszolta Vágó Gábor az MTI-nek arra a kérdésére, hogy az LMP szerint hogyan alakulnának az adóbevételek az eva megszüntetése után. A politikus valószínűsítette, hogy az adómorál csökkenni fog, de hozzátette, hogy ennek mértékét nehéz pontosan kiszámítani.