Összevonások: először elveszik az iskolák pénzügyeit
Hosszú távon több mint egymilliárd forintos megtakarítást remélnek a budapesti oktatási intézmények gazdálkodásának központosításával - mondta a Kossuth Rádió reggeli műsorában Csomós Miklós főpolgármester-helyettes. Mint mondta: iskola-összevonást egyelőre nem terveznek, de csökkenteni fogják a létszámot. A több száz fős leépítés pedagógusokat is érinthet. Csomós Miklós hozzátette: a gimnáziumok, szakiskolák és kollégiumok gazdasági ügyeinek intézésére tizenöt gazdasági szervezetet hoznak létre.
Központosítanák a budapesti oktatási és nevelési intézmények gazdálkodását, az erről szóló előterjesztésről szerdán dönt a Fővárosi Közgyűlés. Az átalakítás miatt 368 álláshely szűnik meg.
Csomós Miklós oktatási és kulturális főpolgármester-helyettes a
közrádióban elmondta, az átalakítások révén a jövő évre körülbelül 1-1,2 milliárdos megtakarítással számolnak. Ebben azonban nem csak a gazdasági szervezetek létrehozásából következő megtakarítások vannak benne, hanem egyéb más intézkedések is. Utóbbiak tulajdonképpen már a február végi költségvetési rendelet elfogadásával tisztázottak voltak, tehát bizonyos dolgokat az önkormányzat a jövőben nem támogat a fővárosi közoktatásban. Bizonyos feladatok tekintetében csökkenteni fogják a létszámokat, így a Mérei Ferencről elnevezett pedagógiai szolgáltató intézménynél is jelentős feladatleépítés és ezzel együtt létszámcsökkentés lesz. Az ezekkel elérhető megtakarítások 100 milliós nagyságrendűek – mondta Csomós Miklós.A főpolgármester-helyettes hozzátette, az említett 368 fős elbocsátás jelen pillanatban inkább a pénzügyi, gazdálkodási, karbantartási és egyéb tevékenységgel, tehát gazdasági kiszolgálással foglalkozó munkavállalókat érint, pedagógusokat nem.
Csomós Miklós szerint a mostani tervekben nem szerepel iskola-összevonás, de az nem zárható ki a gyereklétszám csökkenése miatt. „Ezt nem tudjuk megmondani, hogy mi lesz két vagy három év múlva.”
A fővárosi politikus a tevékenységek központosításáról elmondta, külön lesz a gimnáziumoknak gazdasági szervezete, külön a gyógypedagógiai intézményeknek, kollégiumoknak. A fővárosnak tizenkét területi integrált szakképző központja van. Azok mellé, amelyek hasonló, illetve azonos tevékenységet folytatnak, rendelnek egy plusz költségvetési intézményt, egy gazdasági szervezetet.
Az intézményeknél megmarad a szakmai önállóság, ellenben a pénzüggyel, a gazdálkodással, a beruházással, az adatszolgáltatással, a könyvvezetéssel, a vagyonvédelemmel, az ingatlanhasznosítással és további egyéb hasonló jellegű feladatokkal az újonnan létrejövő gazdasági szervezetek mint költségvetési szervezetek fognak foglalkozni. Tehát például egy iskolaigazgató pénzügyekben nem dönthet majd, mert nem a szakmai feladatához tartozik. Csomós Miklós szerint ez nem nehezíti az érintett iskolavezetők dolgát, nem lassíthatja a döntéshozatalt, mert a szakmai ügyekben továbbra is megmarad az önállóságuk. Például, ha a tornatermet ki akarja adni valakinek bérletbe, akkor ezt már nem ő fogja megtenni, hanem az intézmény mellé rendelt gazdasági szervezet.
Az majd menet közben derül ki, hogy a diákok számára ezen változásokból bármi feltűnik-e, de Csomós Miklós várakozása szerint ez nem várható. A főpolgármester-helyettes hozzátette, a gazdasági szervezetek olyan tevékenységekkel fognak foglalkozni, amelyek közvetlenül nincsenek hatással az intézményekben folyó szakmai munkára.
A tervek alapján az bizonyosnak tűnik, hogy a következő egy-két évben még minden intézmény megmarad, és ott marad, ahol eddig működött.
A tervezett változtatások menetrendje kapcsán Csomós Miklós a Kossuth Rádióban elmondta, a vonatkozó javaslatot a fővárosi önkormányzat szerdán fogadhatja el, szeptember 1-étől pedig ténylegesen is működnie kell ezeknek a gazdasági szervezeteknek. Addig azonban még vannak teendők: a költöztetésen, az irodák kialakításán túl még az informatikai rendszert is ki kell építeni.