Összesítve elég ijesztő Matolcsy ténykedése

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az Alaptörvény szerint a monetáris politikáért felelős. A jegybanktörvény pedig azt rögzíti: „az MNB elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása”, tehát nem a kastélyvásárlás, wellnessbunker-építés, és rokoni lapok kitömése pénzzel. Mindez azonban csak a felszín, a hétvége óta terebélyesedő MNB-botrány kapcsán felsoroljuk, miért igazán aggasztó, amit Matolcsyék művelnek.

2016. április 26., 16:36

  • Az MNB hiába tagadja, a jelek szerint nyereségcél szempontjából alakította a monetáris politikát.

Az évekkel ezelőtt, erős forintárfolyam mellett feltöltött devizatartalék értéke a forint folyamatos gyengülése miatt nagyot nőtt, pusztán azért, mert a forint időközben kevesebbet ér. Ez a pont önmagában agybaj, nem lehet róla eleget írni, beszélni, hiszen a jelek szerint az MNB a monetáris politika alakításáért felelős állami szervként a forint gyengülésére spekulált.

  • A devizakonverzión több mint 500 milliárd forintot kaszált a jegybank.

Az MNB 2014-es összevont eredménykimutatásában a devizaárfolyam-változásból származó eredménynél 511 milliárdot tüntettek fel. Ebből 250 milliárdot egyből át is toltak az alapítványoknak, ahelyett hogy például államadósság-csökkentésre fordították volna. (Erről az MNB

2014-ről szóló éves jelentésében(pdf) található táblázat az 51. oldalon.)
  • Tesznek rá, hogy a monetáris finanszírozás tiltott.

Nemcsak az EU működéséről szóló szerződés, hanem a magyar jegybanktörvény is kategorikusan

tiltja a monetáris finanszírozást, azaz a jegybank nem vásárolhat adósságinstrumentumot a közszektortól (és nem is nyújthat folyószámlahitelt). Pedig az MNB-alapítványok százmilliárdos tételben vásárolták fel a magyar államkötvényeket. A monetáris finanszírozás kedvezőtlen feltételek és felelőtlen vezetés mellett egyenes út a hiperinflációba. Ebben mi, magyarok világcsúcstartók vagyunk: a II. világháború után volt olyan időszak, amikor az árak 15 óránként megduplázódtak – ezt követően váltotta fel a forint a pengőt.