Össze fog omlani az európai gazdaság, ha maradnak a mostani gázárak
Olyan ütemben növekszik a gázár, hogy csak idő kérdése a lakossági gázáremelés, amely viszont padlóra küldheti a gazdaságot.
Akkor terhet jelent a gázár növekedése az államra, amelyet nem lehetséges nem áthárítani a lakosságra, annak viszont következménye lesz a fogyasztás és nyomában a GDP csökkenése – állítja Zsiday Viktor befektetési szakember.
„Nem tudjuk, hogy ezek a tőzsdei árak fennmaradnak-e tartósan, de ha igen, akkor nagyjából kijelenthető, hogy mind a hazai, mind az európai gazdaság össze fog omlani”
– írja blogján Zsiday, aki emlékeztet arra, hogy augusztus folyamán az európai gázárak megduplázódtak, a nyár folyamán összességében megnégyszereződtek a már akkor is nagyon magas szintjükről! Pénteken nagyjából 1400 Ft/m3 volt idén decemberre a gázár a holland határidős gázkereskedésben. 2023 egészére is közel 1300 Ft /m3 adódik (Magyarországon a lakosság mindennel együtt 102, az átlagon felüli fogyasztásért egyelőre 747 Ft-ot fizet).
Ha a hazai lakossági fogyasztás jelentős része támogatott marad, és ezek alapján – amennyiben a jelenlegi tőzsdei árak fennmaradnak – évente nagyjából 3000-4000 mrd Ft költségvetési terhet jelentenek, ami a hazai GDP 5-7 százaléka – számol Zsiday. Mint írja: ekkora terhet képtelen kifizetni a kormányzat, tehát kénytelen lesz egy részét a lakosságra hárítani – azaz
ha a gázárak itt maradnak, akkor szinte biztos, hogy további lakossági energiaár-emelések lesznek, ami miatt minden másra kevesebbet fognak költeni az emberek, tehát a fogyasztás, a GDP fő hajtóereje csökkenni fog.
Eközben az ipar és szolgáltatás területén ilyen gázárak mellett
egyrészt óriási infláció, másrészt csődök és elbocsátási hullám jön. Tehát miközben a lakossági fogyasztás visszaesik, a termelő szektor is zsugorodik, és nő a munkanélküliség.
Közben szűkülnek a monetáris kondíciók az egekbe szökő kamatok miatt, tehát csökken a hitelkihelyezés, és ha ez nem lenne elég még a kormányzat is megszorít. Zsugorodás mindenhol, minden szektorban, sehol egy ellensúly. A gyengülő forint pedig még rátesz egy lapáttal az inflációs nyomásra.
Ez a tökéletes vihar: gazdasági összeomlás félelmetesen magas inflációval. Európa számos országában hasonló folyamatok zajlanak, bár kétségtelen, hogy mi vagyunk talán a legsebezhetőbbek
– írja a befektetési szakember.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI/EPA/Dumitru Doru)