Orosz titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen
Katrein Ferenc 2013-ban leszerelt, mert már nem tudott azonosulni a vezetéssel, véleménye szerint az elhárítást orosz ügyekben politikai szintről lefojtották.
„Úgy vettem észre, hogy azok a szakmai értékek és elvek, amiket vallok és ami mellett én felnőttem, nem teljesen valósultak meg az utolsó időszakban. Ezért úgy gondoltam, nem fogok tudni azonosulni olyan dolgokkal, amik az én szakmai felfogásomnak nem felelnek meg.”
A 2006-os eseményekkel kapcsolatban azt mondta az Indexnek: akkor szembesültek akkor, hogy alvó szolgálatként működnek. Állítása szerint volt olyan vezető, aki inkább kórházba vonult a felelősség elől.
„Láttam, hogy 2006-ban a vezetőink hogyan estek pánikba, hogy kik voltak, akik felnőttek a feladathoz, és kik azok, akik inkább elvitették magukat kórházba. Akkor szembesültem azzal, hogy egy alvó szolgálat vagyunk, a nulláról kellett reagálóképességet produkálni. Ami szerintem valamilyen szinten sikerült is, és utána lettünk egy kicsit proaktívabbak. De addig nagyon le volt tompítva a szolgálat, az önvédelmi reflexek sem működtek.”
A szakember egy tízes skálán kilences-tízesként, tehát a legmagasabb fokozatúként értékelte az orosz veszélyt Európában.
„A kölni eseményeket követtem közelebbről, ahol látni lehetett, mennyire szépen fel van építve az egész. Egy titkosszolgálati offenzíva zajlik az Európai Unió ellen, ennek pedig részei azok a befolyásolási műveletek, amiben az oroszoknak komoly tudásuk és hagyományaik vannak. Oroszország ott van a migránsválság elmélyítésében és főleg annak felhasználásában a propagandára, a befolyásolásra.”
Szerinte szakmailag semmilyen indok nem hozható fel arra, hogy habár a magyar hatóságoknak tudomása volt arról, hogy a Győrkös István vezette Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) és az orosz titkosszolgálat kapcsolatban áll, és hogy Győrköséknek fegyvereik vannak, mégsem léptek közbe évekig. „Valószínűleg nem akartunk konfrontálódni direkt módon egy idegen szolgálattal vagy országgal” – mondja. Véleménye szerint ennek oka inkább a magyar politika félelme volt Putyintól.
Arról is beszélt, hogy a közmédia Kreml-propagandát sugároz, a letelepedési kötvényekkel illegális ügynököket lehet betelepíteni, és a politikusok tanácsadóit sem ártana átvilágítani.
„Az én szakmai hiúságomat a magyar közmédia esete például finoman szólva zavarná, és nem csak a lehallgatási botrányra gondolok. Az elhárító mesterségere vonatkozó komoly figyelmeztetésnek tartom az olyan cikkeket is, amik arról szólnak, hogy a magyar közmédia nagy arányban átveszi a Kreml háborús propagandáját, pedig a közmédia a törvény szerint nemzetbiztonsági szempontból kiemelt védelmet kellene, hogy élvezzen. Az ilyen elemzéseket a szolgálatoknak kellene elvégezniük, nem újságíróknak.”