Orbántól aztán hiába várunk segítséget

Orbán Viktor szinte alig mondott valamit a mai sajtótájékoztatóján. Újabb (kiigazító) intézkedéseket a gazdasági válság egyensúlyozására ősszel várhatunk. A miniszterelnök kijelentette: továbbra is tartani fogják a költségvetési hiányt és csökkenteni fogják az államadósságot. Közölte: monitoring-bizottságot állítanak fel a bankok hitelezési gyakorlatának megfigyelésére és kiterjesztik az árfolyamgát időtartamát. A miniszterelnök határozottan leszögezte: nem fogják hagyni, hogy a bankok áthárítsák a bankadót az ügyfeleikre.

2011. augusztus 17., 16:08

– A kormány mai ülésén az őszi politikai évad megtervezésével foglalkozott - közölte Orbán Viktor miniszterelnök mai sajtótájékoztatóján. – Számba vettük azokat a teendőket, amiket a kormánynak el kell végeznie.

A pártelnök-miniszterelnök elemzése szerint az euróválság egy újabb fellángolásával állunk szemben. A pénzügyi válság komoly kihívást jelent az egész ország számára, dacára annak, hogy Magyarország nem tagja az euróövezetnek. Szerinte elsősorban a devizahitelesek érzik meg a válságot. Orbán Viktor szerint az országnak fel kell készülnie arra, hogy a következő hónapokban rendkívül kedvezőtlen pénzügyi és gazdasági környezetben kell boldogulni, illetve a kormánynak intézkednie. A hiány megtartásához és az államadósság csökkentésére Orbán Viktor újabb intézkedéseket helyezett kilátásba, de nem ment bele a részletekbe. Annyit mondott: tovább csökkentik a bürokráciát és megpróbálják minél inkább könnyíteni a gazdaság helyzetét.

Devizahitelesek: adekvát megoldás az árfolyamgát

Orbán Viktor szerint az árfolyamgát adekvát megoldást jelent a növekvő törlesztőrészletekre. Annak érdekében, hogy ezt megismertessék az emberekkel, kampányt indítanak az árfolyamgát népszerűsítésére. – Magyarország a veszélyzóna magjától távolodik, de nincs kívül a veszélyzónán. Szembe kell nézni a ténnyel, hogy az euróválság súlyos kihívást jelent az ország, de elsősorban a devizahitelesek számára.

A miniszterelnök párhuzamot állított a rendszerváltás előtti, és a szocialista kormányok alatti korszakkal, amikor szerinte jelentősen nőtt az államadósság. – Ez a helyzet nem új a kormányzat számára. A kormány nem fogja hagyni, hogy az előző két eset megismétlődhessen. Nem fogjuk hagyni, hogy a válság árát az emberekkel fizettessék meg. Még a nyári szünetet megelőzően megszülettek az intézkedések, amik megteremtik az árfolyamgát bevezetésének lehetőségét. Ha ez nem készült volna el, akkor ez már eső után köpönyeg lenne. Az árfolyamgát adekvát válasz a problémákra - jelentette ki a miniszterelnök.

Kiterjesztik az árfolyamgátat is

A miniszterelnök azt is közölte: kiterjesztik az árfolyamgát intézményét is. – Garanciát adunk az embernek arra, hogy 2015-öt követően sem növekedhet a törlesztőrészletük 15%-kal. Azt gondoljuk, hogy ezzel az intézkedéssel talán sikerül az árfolyamgát lehetősége iránt a bizalmat felkelteni - mondta.

Az árfolyamgáttal innentől élhetnek a Fészekrakó hitellel rendelkezők is. – A bankadót nem tudják áthárítani, ha megtudjuk, hogy megpróbálják, akkor a kormány be fog avatkozni - fenyegetőzött a miniszterelnök.

Jelentést kell készítenie

– Nem fogjuk hagyni, hogy újabb bőrt húzzanak le a hitelesekről - ígérte a miniszterelnök, aki szerint nem rendelkezünk rendszerezett információval arról, hogyan és mi alapján állnak össze a hitelek a bankokban. – A bankok gyakorlatáról rendszerezett információ nincs. A törlesztőrészlet úgy is növekszik, hogy nem indokolja a frankárfolyam növekedése. Ezért állítjuk fel ezt a bizottságot, hogy megvizsgáljuk, van-e ilyen gyakorlat. Ha a bizottság jelentéséből az derül ki, hogy a banki spekuláció nehéz helyzetbe sorolja az embereket, akkor a kormány be fog avatkozni - ígérte a miniszterelnök.

– Felkértem a gazdasági minisztert, hogy készítsen egy jelentést arról, hogyan jutottunk el a biztonságos, forint alapú hitelekről a bizonytalan, kockázatos frankhitelekig - közölte Orbán Viktor. Hozzátette: felkérte arra is Matolcsy Györgyöt, hogy állítson fel egy otthonvédelmi monitoring bizottságot is, amelynek feladata az lesz, hogy megvizsgálja a bankok hitelezési politikáját. A miniszterelnök szerint a bankok alkalmanként - kis túlzással - hasra ütés-szerűen állapítják meg a törlesztőrészleteket. – Nincs egységes rend ebben a tekintetben a bankoknál. Fel fog állni egy bizottság, amely megpróbálja rávenni a bankokat, hogy a törlesztőrészletek egységesítésére. Ebbe bevonjuk az MNB-t és a PSZÁF-ot is - mondta Orbán Viktor.

Szeptemberben majd intézkednek

A szeptemberi intézkedésekről elmondta: számos dolgot fognak létrehozni, viszont mindenek előtt egy közös, Fidesz-KDNP-s frakcióülést tartanak, ahol Orbán Viktor a politikai támogatást kér az újabb intézkedésekhez.

A miniszterelnök kiemelte: tartani fogják a hiányt és továbbra is határozottan kiállnak az államadósság csökkentése mellett. Ehhez további intézkedésekre lesz szükség, amikről csak annyit mondott: csökkentik a bürokráciát és a gazdaságra nehezedő terheket. – Az arányos adórendszer felépítését sem fogjuk feladni. A legegyszerűbb, legátláttatóbb és legarányosabb adórendszert fogjuk bevezetni, ennek még van két-három lépése - ígérte Orbán Viktor.

Olvassa el az

elemzésünket, mit tehet(ne) a kormánya gazdasági vészhelyzetben!