Orbán volt a negatív példa

A Die Presse azt latolgatja, hogy nem kellene-e jobban odafigyelni bizonyos fejleményekre az EU-n, illetve Ausztrián belül. A kommentár szerint ugyanis az egyidejűleg jelentkező válságok során nem lehet kizárni, hogy több politikai intézmény egyszerre mondja fel a szolgálatot.

2016. március 26., 10:16

Az osztrákoknál gyenge a kormány, az ellenzék ugyancsak erőtlen, illetve a választással van elfoglalva, ezért nem tudja, vagy nem akarja gyakorolni ellenőrző funkcióit. Továbbá a külső és belső bizonytalanság alááshatja a demokráciát és elvezethet a tekintélyelvű államhoz. Ahogy az a magyaroknál és a lengyeleknél történt. Az elemzés felhívja a figyelmet, hogy Ausztriában a menekültek kapcsán mindent eluraltak az érzelmek, a tények nem számítanak. Még soha nem lehetett ilyen könnyen lesöpörni az asztalról a másként gondolkodók érveit.

Azt meg külön felháborítónak tartja az elemzés, hogy a belügyminiszter sürgeti a migránsokkal foglalkozó civil szervezeteket: közöljék, hogy mennyi magánadományt kaptak, mert akkor annyival csökkentik számukra az állami támogatást. Vagy amikor a kancellár olyan ostobának tartja a népet, hogy nem magyarázza meg, jelenleg miért pont az ellenkezőjét csinálja annak, amit hónapokon át hirdetett. Pedig a végén az ország stabilitása láthatja a kárát – zárul a kommentár.

(Szelestey Lajos/Klubrádió)