Orbán Viktor kirúgott négy EU-s fejlesztésekért felelős vezetőt, bukott két ismert exállamtitkár is
A Portfolio vette észre a Magyar Közlönyben, hogy Orbán Viktor egy erről szóló kormányrendelet értelmében egy hónappal ezelőtt négy, az EU-s fejlesztési támogatásokért felelős vezetőt is menesztett a tisztségéből, Mindegyikük helyét a negyedik Orbán-kormányban Palkovics László kedvéért létrehozott új tárca, az Innovációs és Technológiai Minisztérium egy-egy államtitkára foglalhatta el.
- Homolya Róbertet az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program monitoring bizottsága elnöki tisztségéből vehetett búcsút, amelynek a munkáját ezután Mosóczi László irányíthatja;
- Szabó Zsoltot a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program monitoring bizottsága elnöki tisztségéből mentették fel, az új bizottsági elnök Weingartner Balázs József lett;
- Kovács Zoltán hellyett ezután Schanda Tamás János vezeti a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program monitoring bizottságát;
- Kis Miklós Zsoltot, aki eddig a Partnerségi Megállapodás monitoring bizottsága élén állt, szintén Schanda Tamás János váltja.
Mosóczi László most az ITM-ben közlekedéspolitikáért felelős államtitkár, Weingartner Balázsé fenntarthatóságért felelős államtitkárság, Schanda Tamás János pedig az európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkárságot vezeti.

Homolya Róbert és Szabó Zsolt két ismert államtitkára volt a harmadik Orbán-kormánynak. Homolya Róbertről, a 2018 májusában megszűnt Nemzeti fejlesztési Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkáráról az Európai Csalás Elleni Hivatal bizonyítottnak találta, hogy korábban úgy volt végrehajtásért felelős elnökhelyettes az EU-s források elosztásárt felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél (NFÜ), hogy több közbeszerzési tanácsadó cégben is érdekeltsége volt. Ez azt jelenti, hogy egy-egy projekt esetében szerepet vállalhatott az előkészítés és a kivitelezés során is, ami 3,3 milliárd forintjába kerülhet Magyarországnak, az OLAF legalábbis ennyit hajtana be büntetésként az Orbán-kormányon. Homolya Róbert korábban azt mondta, hogy „nagyon bagatell” ügyekről van szó, annyira, hogy a NAV különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmények gyanújával nyomozást indított miatta, amelynek a határideje július 6.
Ami Szabó Zsoltot illeti, ő szintén az NFM-ben dolgozott fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára. Még a Magyar Nemzet írta meg róla, hogy 1,2 milliárd forintnak megfelelő összeget tart egy belize-i offshore számlán. Ebben az ügyben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanújával nyomozás indult, a múlt héten azonban a lapszemle miatt portálunknak is közölnie kellett azt a helyreigazítást, amely szerint az érintett cég, a Joy World Enterprise Limited sem közvetve, sem közvetlenül nem áll Szabó Zsolt államtitkár és felesége irányítása, tulajdonlása, befolyása alatt.