Orbán Viktor Európa belső ellensége

A magyar kormányfő belülről pusztíthatja el a kereszténydemokráciát és az EU-t is – olvasható a Financial Times online kiadásában megjelent kommentárban. Az Európai Néppártban az utóbbi időben főleg a CEU ügye és a készülő civilellenes törvény miatt egyre erősebbek a Fidesz és Orbán politikáját bíráló hangok.

2017. április 11., 14:25

A Financial Times Orbán Viktor Európa belső ellensége című cikkének szerzője, Jan-Werner Müller, az amerikai Princetoni Egyetem politikatudományi professzora azt írja: burjánzanak a találgatások az Európai Unió lehetséges kimúlásáról, például arról, hogy Nagy-Britannia után más tagállamok is önként távoznak. A londoni gazdasági napilap online kiadásában megjelent elemzés szerzője szerint azonban az EU-t belülről is ki lehet üresíteni, s egy ilyen forgatókönyvnek semmi köze nem lenne az olyan populistákhoz, mint Marine Le Pen, a radikális francia Nemzeti Front vezetője, aki azzal dicsekszik, hogy mennyire utálja az európai integrációt. Inkább olyan politikusokhoz köthető, mint Orbán Viktor, Magyarország antiliberális miniszterelnöke, aki ironikus módon az Európai Néppárt (EPP) tagja.

Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda

Az EPP jórészt kereszténydemokratákat képvisel, akiknek elődei az európai integráció építészei voltak az ötvenes években. Most azonban nem csupán megtűrnek egy olyan szélsőjobboldali populistát soraikban, mint Orbán, de nem veszik észre azt sem, hogy a magyar kormányfő olyan vezető szerepre tör, amely belülről pusztíthatja el a kereszténydemokráciát és az EU-t is.

A cikk szerint Magyarország jelentős támogatásokat kap Brüsszeltől, Orbán Viktor kormánya azonban módszeresen figyelmen kívül hagyja az európai klub szabályait és a demokrácia elvileg közös értékeit. A szerző szerint ennek legutóbbi példája az a törvény, amely – tisztán politikai okokból – a tanszabadság és a szabad gondolat budapesti erősségének számító Közép-Európai Egyetem (CEU) bezárását célozza, idézi a cikket az MTI.

Egyes kereszténydemokraták nagyon jól tudják, hogy Orbán milyen veszélyes, de nem merik kizárni az EPP-ből, mert félnek, hogy szavazatokat veszítenek az Európai Parlamentben. Hogyan bírálhatják azonban a kereszténydemokraták Recep Tayyip Erdoğan török elnök vagy Vlagyimir Putyin orosz államfő antidemokratikus kilengéseit, miközben eltűrik a jogállamiság súlyos megsértését a saját tagjaik közül olyasvalakitől, aki lassan, de biztosan belülről ássa alá az uniót? – zárul a Princetoni Egyetem professzorának cikke.

A Néppárton belül is egyre gyakoribbak az Orbánt és politikáját bíráló megszólalások. Legutóbb Frank Engel luxemburgi  képviselő mondta el, hogy a Fidesz kormányzása mindennek ellentmond, amiben a néppárt hitt és hisz, a tagok jelentős részének elege van a Fideszből. Szerinte ma már mindenki előtt világos, hogy a Fidesz nem való az EPP soraiba, de rendkívül nehéz elküldeni valakit, akit egyszer már beengedtek maguk közé. „Én lennék a legboldogabb, ha sikerülne megszabadulni tőlük, mert maguktól nem mennek el.”

A CEU ügye és a civilek elleni törvény – ami még csak ezután fog igazi vihart kavarni – különösen nagy ellenérzést keltett a Fidesz európai pártcsaládjában. Április elején öt európai parlamenti frakció képviselői közösen ítélték el Orbán Viktor és a Fidesz politikáját a magyarországi emberi jogi helyzetről és a civil szervezeteket érintő új rendelettel kapcsolatban. Az öt párt között ott volt a Néppárt is, amelynek képviselője, a lengyel Róża Thun szerint „nem lehet csendben maradni akkor, amikor ki kellene fejezni a szolidaritást mindazokkal, akik egyre nehezebb körülmények között küzdenek a civil szervezetek és intézmények megmaradásáért. Az uniós parlament néppárti frakciójának jobban meg kell becsülnie az uniós értékeket, és nem csukhatja be a szemét a Magyarországon jelentkező problémákkal kapcsolatban.”

A CEU ügyében Manfred Weber, az EPP európai parlamenti frakcióvezetője a Twitteren azt írta szerda este: „A gondolat, a kutatás és a szólás szabadsága alapvető részei az európai identitásunknak. Az EPP frakciója felszólítja az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja meg a magyar oktatási törvényt. Az EU-nak komoly, független értékelésre van szüksége, nem pártpolitikai vitákra. Amint a bizottság véleményt alkot, elvárjuk a magyar kormánytól, hogy ahhoz tartsa magát.” Márpedig a magyar kormány nem tartotta ehhez magát, hiszen máris kihirdették a törvényt.