Orbán Viktor: Közel kétmillió ember kapja vissza a befizetett adóját
Az orosz gázszerződésről, a nyugdíjprémiumról, a járványkezelésről és a magyar hadsereg fejlesztéséről is beszélt a miniszterelnök. Összefoglaló.
„Nyugdíjprémiumot fogunk fizetni novemberben, ennek összege nyolcvanezer forint lesz” – jelentette be Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában péntek reggel. Azt is hangsúlyozta, hogy 435 000 ember ennél kevesebbet kapna, a gazdaság teljesítményéből ítélve a kormány mégis úgy látja, mindenkinek ki lehet fizetni ezt az összeget. Sőt néhány nyugdíjas százezer forint feletti kiegészítést is kaphat.
A miniszterelnök kifejtette, Magyarországon olyan nyugdíj-rendszer van, amely a beszedett adókból biztosítja a nyugdíjasok jövedelmét. Szerinte ez azért így működik, mert az országot korábban rendszeresen kifosztották, így nem lehet egy felhalmozott közösségi tőke hozamából fizetni a nyugdíjakat. Azt is kiemelte, hogy a nyugdíjasok tartották el a mostani aktív munkavállalókat, így a nyugdíj egy utólagos elismerése a szüleink és nagyszüleink munkájának. Mint mondta:
„A kormány 5,5 százalék fölé emelte a gazdasági növekedést. Ebből a nyugdíjasoknak is részesülnie kell.”
A tizenharmadik nyugdíjjal kapcsolatban Orbán Viktor közölte, hogy a kormány a gazdasági növekedés függvényében kétheti plusz nyugdíjat mindenképpen vissza tud adni az év elején, de ha a gazdaságpolitika sikeres lesz a következő három hónapban, akkor lehetséges, hogy egy egész havi nyugdíjat visszakapnak majd az érintettek.
Mi lesz az adó-visszatérítéssel?
A miniszterelnök garantálta, hogy az 5,5 százalékos gazdasági növekedés mindenképpen meglesz, az így keletkezett többletjövedelem egy részét pedig visszaadják azoknak, akik adót fizettek, és közben gyereket neveltek a járvány idején. Hozzátette, van egy fölső határ az összeg mértékét tekintve, de állítása szerint összességében 1, 9 millió ember fogja visszakapni a befizetett adóját. Jelezte, ennek február közepén kellene megtörténnie.
Gázszerződés Oroszországgal
„Mondhatnánk azt is, hogy gáz van, mert nincs gáz” – jegyezte meg szellemesen Orbán Viktor a jelenlegi európai helyzetre utalva. Mint mondta, a tározók Nyugat-Európában nincsenek feltöltve, a gáz ára az egekben van, és óriási visszaesés történt az utóbbi időben a családok költségvetésében. Azt is leszögezte, hogy a Gyurcsány-kormány a többszörösére emelte a gáz és az áram árát, az embereket átverték ebben az ügyben, és növelték a multinacionális cégek profitját, illetve az emberek terhét.
A miniszterelnök szerint ma a háztartások számára az áram hazánkban a legolcsóbb Európában, a gáz a második legolcsóbb méghozzá úgy, hogy Magyarország nem rendelkezik erre vonatkozó saját erőforrással. Hangsúlyozta, nagy a nyomás a kormányon, hogy alkalmazkodjon a változó árakhoz, de nem szabadna összekeverni a gazdaságot a politikával. Kiemelte, Oroszországgal sikerült egy alacsonyabb árú szerződést kötni a következő tizenöt évre, mint korábban, és ez biztosítja majd a magyar embereknek az alacsony árakat.
Arról is beszélt, hogy Ukrajna kritikával illette a megállapodást. A miniszterelnök szerint azonban
„gázügyben nem az ő érdekeikhez, hanem a magyar emberekhez kell igazodni”.
Hozzátette, Ukrajna felől nincs biztosítva a gázszállítás, így ha az oroszokkal kötött szerződés nem jött volna létre, abban az esetben a magyar családok átlagosan havonta harminckétezer forinttal költenének többet energiára.
Megemlítette még a baloldal álláspontját, amely szerinte visszacsinálná a rezsicsökkentést, és „visszamennénk oda, ahol 2010 előtt voltunk”.
Magyar hadviselés és migráció
„A veszélyek korát éljük.”– jelentette ki Orbán Viktor, aki szerint a megnövekedett migrációs nyomás miatt szükség van jól képzett magyar hadseregre. Ezt azonban nem lehet egyik nap alatt felállítani, évek munkájába telik felépíteni. A kormány azért vett részt a hadgyakorlat elején egy kormányülésen, hogy áttekintsék a technológiai aspektust, illetve döntéseket hoztak a jövő fejlesztéseiről.
Arra a kérdésre, hogy Brüsszel milyen mértékben támogatja a magyar határvédelmet, Orbán Viktor közölte, hogy „abból a támogatásából védeni nem lehet, felügyelni is nehezen”. Szerinte a határvédelem költségét Brüsszel teljes mértékben figyelmen kívül hagyta. Orbán Viktor úgy látja, ez azért is probléma, mert a határvédelemmel a kormány nemcsak Magyarországot védi, hanem az európai polgárok „emiatt tudnak kényelmesen üldögélni Nyugat-Európában”. Véleménye szerint ha más országok kapnak tisztességes támogatást, akkor a méltányos eljárás miatt Magyarországnak is meg kell kapnia, ami megilleti. Mint mondta:
„A kényelmes nyugat-európai élet előfeltétele, hogy Magyarország meg tudja védeni a határokat. El kell ismerni azokat a költségeket, amelyeket miattuk is vállal Magyarország.”
Járványhelyzet
A miniszterelnök röviden a járványhelyzetről és annak kezeléséről is beszélt. Továbbra is az oltást szorgalmazza, mondván „nem az oltás a kockázat, hanem az oltatlanság”. Kiemelte, a kormány egész nyáron készült a negyedik hullámra. Szerinte az ország kórházai és szakemberei fel vannak készülve.
Azt is megjegyezte, hogy a korábban megfogalmazott nyájimmunitás elképzelése ennél a vírusnál nem igaz, mert „nem létezik nyájimmunitás, a vírus mindenkit meg fog találni, aki nincs beoltva”. Emiatt nem ajánlja senkinek, hogy erre alapozzon. A korlátozásokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy azok nem működnek, az egyetlen fegyver az oltás. Ennek tükrében valószínűleg a védettségi igazolvánnyal rendelkezőknek nem kell a jövőben komolyabb korlátozásokra számítaniuk.
(Kiemelt kép: Budapest, 2021. március 5. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádió stúdiójában, ahol interjút adott a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban 2021. március 5-én. MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)