Orbán szerint a birodalmi sas főhajtás az áldozatok előtt
Az áldozatok sorsa mellett nem lehet főhajtás nélkül elmenni, ez emberség és nem politikai nézetek vagy pártállás kérdése – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a budapesti Szabadság térre tervezett emlékművel kapcsolatban a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége vezetőinek írt szerdai válaszlevelében.
A Heisler András elnöknek és Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgatónak címzett levelet Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője juttatta el az MTI-hez. Ebben a kormányfő jelzi, hogy a Mazsihisz-vezetők január 20-án kelt levelét megkapta. Egyúttal – hivatkozva arra, hogy a sokat szenvedett magyarországi zsidó közösség sorsát kormánya mindig is szívén viselte – köszönetét fejezi ki, amiért kérdéseikkel nyíltan és közvetlenül fordultak hozzá.
Orbán Viktor tudatta: a levél elolvasása után megerősödött benne az a meggyőződés, hogy „a jövőben is közösen dolgozhatunk azért, hogy Magyarországon a kölcsönös tisztelet, egymás megértése és hazánk közösségeinek együttműködése tovább erősödjék”. Ebbe a sorba illeszkedik a német megszállás áldozatai előtt tisztelgő emlékmű is – tette hozzá.
„Meggyőződésem, hogy az áldozatok iránti tisztelet nem engedi meg, hogy a bebörtönzöttek, elhurcoltak, meggyilkoltak sorsa mellett főhajtás és szó nélkül elmenjünk” – fogalmazott válaszlevelében Orbán Viktor, hozzáfűzve: márpedig a veszteség rettenetes volt.
„E tekintetben Magyarország Alaptörvénye egyértelműen és szilárdan foglal állást. Alig hinném, hogy az áldozatok emléke felé tett főhajtás bármilyen magyarázatot igényel. Ez emberség és nem politikai nézetek vagy pártállás kérdése” – rögzítette álláspontját.
A miniszterelnök azt írta: vannak, akik az áldozatok emlékezetét, az előttük tisztelgő emlékművet napi politikai spekulációkká akarják silányítani, de ezeket a kísérleteket határozottan vissza fogják utasítani. „Remélem, hogy hazánk német megszállásának 70. évfordulója jó alkalom arra, hogy az Önök közösségének veszteségeit elismerő, fájdalmukban osztozó, jóakaratú emberek fontos és közös lépést tegyenek a tisztelet kultúrájának irányába” – zárta a Mazsihisz vezetőinek címzett sorait Orbán Viktor.
A Mazsihisz megszakítja az együttműködést?
A Népszabadság korábban arról számolt be: a Mazsihisz a kormánnyal való együttműködés feltételéül szabja, hogy távozzon posztjáról Szakály Sándor, kerüljön le a napirendről a német megszállás emlékműve, a Sorsok Házában pedig olyan koncepció valósuljon meg, amely a holokauszthoz vezető utat, a magyar állam felelősségét is bemutatja. Arról azonban nincs döntés, mi lesz, ha a feltételek nem teljesülnek.
Heisler András elnök elmondta: nem csupán a Mazsihisz vezetőjeként, hanem magyar állampolgárként is a leghatározottabban ellenzi a Szabadság térre szánt német megszállási emlékmű tervét. Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz ügyvezető igazgatója annak a kérésének adott hangot, hogy vegyék le napirendről a német megszállás emlékműve felállításának tervét, mert nem szeretnék, ha az a szélsőjobb kegyeleti helyévé válna.
A lap kérdésére, hogy kijelenthető-e, hogy amennyiben nem teljesülnek a feltételek, a Mazsihisz megszakítja az együttműködést a kormánnyal a holokauszt-emlékévvel kapcsolatban, Heisler kitérő választ adott. Lehet, hogy így lesz, de ilyen döntés még nincs – mondta.