Orbán szavaitól hangos a világsajtó
A magyar kormányfő elkerülhetetlennek tartja a konfliktust a nyugati partnerekkel, köztük Németországgal és az Egyesült Államokkal – írja a Der Standard. A lap idézi Orbán nagyköveti értekezleten elhangzott beszédét, melyben Németország, Lengyelország, Litvánia példáját említette, mint olyan országokét, amelyekben nehéz dolga van mostanában a nagyköveteknek.
Washington és más nyugati szövetségesek azt vetik Orbán szemére, hogy túlságosan támaszkodik Oroszországra. A miniszterelnök tegnap a nagykövetek előtt úgy fogalmazott, hogy nem vagyunk Moszkva ellenségei. Egyben azonban hangsúlyozta, hogy a magyarok a nyugati integráció részét alkotják.
Ugyanakkor Berlin és más, fejlett államok a tekintélyelvű törekvéseiért, valamint a független sajtó és a kritikus civilszervezetek elleni fellépésért is bírálják Orbánt. Ő maga tegnap arról beszélt, hogy gyakran kellemetlen önálló külpolitikát folytatni, és lehet, hogy emiatt kedvezőtlen a fogadtatás néhány nagykövet számára a fogadó országokban, ám ezzel a helyzettel meg kell barátkozni.
Az AP beszámolója azt emeli ki a nagyköveti értekezleten elhangzott miniszterelnöki beszédből, hogy a kormány katonákat akar küldeni Irakba az Iszlám Állam ellen harcoló nyugati erőkhöz. Orbán azzal érvelt, hogy a lépés tekintélyt és elismerést hoz a magyar külpolitika számára a szövetségesek körében. Előzőleg Szijjártó Péter azt taglalta, hogy amerikai kérés alapján 100-150 emberről lenne szó, akik az ország északi övezetében a német és olasz kontingens részeként az iraki hadsereg kiképzőközpontjait őriznék. A Fidesznek immár nincs kétharmados többsége a parlamentben katonai feladatvállalás jóváhagyásához, viszont néhány ellenzéki képviselő úgy nyilatkozott, hogy hajlandó lesz megszavazni az indítványt.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)