Orbán rosál, fejek hullanak
Átalakítja a kormányát Orbán Viktor, értesült az Origo. Réthelyi nemzeti erőforrás-miniszter megy, Matolcsy viszont marad. A KDNP-s tárcákhoz nem nyúl a miniszterelnök. Rogán Antal váltja Lázár Jánost, akit "felfelé buktat" a kormányfő: frakcióvezetőből a Miniszerelnökség élére kerül, Varga Mihály helyére.
Orbán Viktor miniszterelnök a 24 Óra című Komárom-Esztergom megyei lapban múlt pénteken megjelent interjúban közölte, hogy változások lesznek a kormányban, mivel vannak olyan miniszterek és államtitkárok, akik eleve csak két évre vállalták a megbízatást. Az MTI megkereste az Origo kormányátalakításos cikkével kapcsolatban a Kormányszóvivői Irodát, ahol azt a tájékoztatást adták, hogy "a Kormányszóvivői Iroda a kormánydöntések tájékoztatásában vesz részt, sajtóértesüléseket nem kommentál". Eddig ezeket az információkat tudjuk biztosan.
Az Origo hírportál viszont úgy értesült: nagyobb kormányátalakítás várható a közeljövőben. A lap információi szerint Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár felelhet majd a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalásokért, Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-minisztert pedig Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár válthatja. A lap úgy tudja, csere lesz a Fidesz-frakció élén is, ahová Rogán Antal kerülhet. (Az Origo szerint ő lesz a "Fidesz új ökle".)
Fellegi kiesett a pikszisből
Az Origo keddi cikke szerintVarga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, a Fidesz alelnöke veszi át Fellegi Tamás helyét az IMF-fel folytatott tárgyalásokért felelős poszton, és ő tartja majd a jövőben a kapcsolatot a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel. A váltás - illetve a kormányátalakítás - bejelentése a hírportál információi szerint nagyban függ attól, hogy megkezdődnek-e addig a hivatalos tárgyalások az IMF-fel és az EU delegációjával a Magyarországnak nyújtandó készenléti hitelkeretről.A lap úgy tudja, Varga Mihály helyét a Miniszterelnökségen Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője veszi át, a hivatalnál azonban további két államtitkár is munkába áll: Szijjártó Péter, Orbán Viktor kormányfő eddig államtitkári rangban, de miniszterelnöki biztosként dolgozó szóvivője kilép majd mostani szerepéből, és nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkár lesz, továbbá államtitkári rangot kap a Miniszterelnökségen eddig tanácsadóként foglalkoztatott Győri Tibor is. A Mahir egykori vezérigazgatója, a Fidesz korábbi jogtanácsosa - ahogy eddigi pozíciójában - ezután is a jogi ügyeket viszi majd a szervezetnél.
Az Origo úgy értesült, hogy a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár Balog Zoltán váltja majd Réthelyi Miklóst a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) élén. A tárcát eddig vezető Réthelyi Miklós távozása lassan már egy éve napirenden volt: a múlt év nyarán, az Operaház főigazgatói kinevezéséből fakadó konfliktusa után benyújtotta lemondását a miniszterelnöknek, Orbán Viktor azonban akkor nem fogadta el, és utána sem sietett lecserélni az azóta már többször is nyugdíjba kéredzkedő minisztert.
Miután Balog Zoltán a felzárkóztatási ügyeket is megtartja, sőt az egyházügyi államtitkárság is átkerül a Nefmihez, "végképp mamutszervezetté válik az eddig is legnagyobbnak számító csúcsminisztérium" - írták, hozzátéve, hogy információik szerint Balog Zoltán szabad kezet kért a miniszterelnöktől a "rendrakásra", az esetleges államtitkárcserék közül pedig a leggyorsabb és a legbiztosabb Szőcs Géza kulturális államtitkár leváltása lehet.
A hírportál cikke szerint a Miniszterelnökség élére távozó Lázár János fideszes frakcióvezető helyét Rogán Antal V. kerületi polgármester veszi majd át.
Akik maradnak
Helyén maradhat Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, és a tárcáját sem vonják össze - ugyancsak korábbi szóbeszédekkel ellentétben - a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal.
Miniszter marad - legalábbis a dolgok jelenlegi állása szerint - Martonyi János külügyminiszter is, akiről valamilyen okból már a 2010-es kormányátalakítás után elterjedt, hogy csak két (más hírek szerint egy) évre vállalja a feladatot. Martonyi ezt több alkalommal - legutóbb hétvégén - tagadta: az MTI-nek például vasárnap azt mondta, hogy "soha nem volt arról szó, hogy én ezt a posztot mennyi időre vállalom", és jelezte, hogy addig marad a tárcája élén, ameddig szükség van rá. Pár hete információink szerint egyébként még a külügyminiszter lecserélésén is gondolkodott a miniszterelnök, a változtatás végül azért marad el, mert a miniszterelnök nem talált igazán alkalmas jelöltet. (Korábban Navracsics Tibor közigazgatási miniszter is az esélyesek között volt, de úgy tudjuk, hogy nem vállalta el a posztot.)
A legneccesebb ügynek "a KDNP-s államtitkárok megpiszkálását" - legfőképpen Hoffmann Rózsa esetleges eltávolítását nevezték az Origo forrásai, az oktatási államtitkárt korábban ugyanis több alkalommal megvédte és elmozdíthatatlannak nevezte a miniszterelnök.