Orbán kedvéért a világörökség átépítése sem drága

„Sokba fog kerülni, de mindannyiunk örömét fogja szolgálni” –idézi a 444.hu cikke L.Simon László korábbi, sokatmondó kijelentését a kormány Várba költöztetése kapcsán. A lap a projektről most egy építészeti online fórumra hivatkozva közölte: Orbán új dolgozószobájához, amelyet a műemléki védettséget élvező Karmelita-kolostorban alakítanak ki, most erkélyt is építenek.

2016. április 21., 16:52

A Miniszterelnökség új „otthonának” választott Karmelita-kolostor is része a világörökséggé nyilvánított s így védett Duna-parti helyszínnek, így a legkisebb változtatásnál is egyeztetni kell a nemzetközi védettségű műemlékek felügyeletét végző UNESCO-val – emlékeztet a 444.hu. A lap várja a választ a Miniszterelnökségtől, hogy erre sor került-e most is, hiszen az erkély kialakításához az épület több ablaknyílását egyszerűen nagyobbra bontották.

Márpedig az elmúlt években több alkalommal is figyelmeztette az UNESCO Magyarországot a védett örökség védelmével kapcsolatos hiányosságok pótlására.

A pesti zsidónegyed építészeti örökségének a védelmére alapított ÓVÁS! Egyesület az elmúlt években többször is segítségért fordult az UNESCO Világörökség Bizottságához, ahonnantöbb alkalommal is szakértői missziót küldtek Magyarországra, hogy ellenőrizzék: mennyire garantált a világörökségi helyszínek és azok védőövezetének védelme.

Az ÓVÁS! elnöke és egyik alapítója, Perczel Anna építész a Karmelita-kolostor mostani átalakítása kapcsán annyit mondott a 168 Óra Online kérdésére: „Miután az UNESCO küldöttsége 2013-ban itt járt Magyarországon, a szervezet arra kérte a magyar kormányt, hogy haladéktalanul készítse el a világörökségi helyszínekre vonatkozó kezelési terveket, illetve ezek elkészültéig vezessenek be változtatási tilalmat az érintett területeken. Ez azóta sem történt meg. A műemlékvédelmet 2012 óta szisztematikusan leépítették Magyarországon, a kormány ma már azt tesz, amit akar, senki és semmi nem korlátozza, rendeletekkel szabályozva elérik, hogy kedvük szerint alakíthassanak mindent. Így a kiemelt beruházásoknál még ha lenne sem szólhatna bele a műemlékvédelem.”

A 2015-ös

UNESCO-döntés emlékeztet: Magyarország a korábbi kérés ellenére sem küldte el a szervezetnek a Várkert Bazár felújításáról és a Kossuth tér átalakításáról szóló beszámolót, valamint a Városliget átalakításának végleges terveit. (Utóbbi az Andrássy úti Világörökség-helyszín közelsége miatt fontos.)