Orbán: jön az elvtelen, érdekalapú magyar külpolitika
A hétfői külképviselet-vezetői értekezleten Orbán Viktor miniszterelnök megfogalmazta az ideológiamentes, politikai elvek nélküli magyar külpolitika alapvetését. Az elvekkel szemben csak az érdekek számítanak – ahogyan ezt a Fidesz is alkalmazza a magyar belpolitikában.
Orbán úgy fogalmazott: „Az értékközösségek fontosak, de ez nem jelenti azt, hogy a szövetségi rendszeren kívüli országokkal a magyar érdekeket kell nézni, mert az ideológiai központú külpolitikát a félnótás országoknak találták ki az okos országok” – idézte szavait az Index.
Ezt azzal támasztotta alá, hogy az Egyesült Államok államadósságát többek közt Kína is támogatja, vagy hogy egy norvég alap orosz segítséggel végez kőolaj-kitermelést.
„Ezek után miért okoz nekünk fejfájást Paks politikai értelemben?” – tette fel a költői kérdést.
Oroszország hatalmas lehetőség
Az orosz helyzetről Orbán elmondta: azt lehet biztonságpolitikai és gazdasági szempontból nézni. „A balti államok és a lengyelek történelmük miatt csak biztonsági kérdésként tudnak erre a kérdésre tekinteni” – mondta, de kijelentette: Magyarországnak ez gazdasági kérdés, bár pont rosszkor jött a külpolitikai válság, éppen miután új külpolitikai doktrínát hirdettek meg.
Kiemelte, hogy Amerika mellett kölcsönös jó viszonyban kell lennünk Kínával, az arabokkal, a törökökkel, Izraellel és Oroszországgal is, „ehhez meg kell találni az együttműködés területét, ami más érdekeket nem sért”, mint például az atomerőmű.
Orbán szerint egy olyan folyamat zajlik, ami Oroszországot leválasztja Európáról; a miniszterelnök ezt rossznak tartja, mert az EU és Oroszország összekapcsolása fantasztikus lehetőség.
Hogy leszünk mi versenyképesek, ha az ilyen lehetőségeket nem használjuk ki? Az EU minden nap távolabb kerül Oroszországtól, egy dolog biztos: ez az egész uniónak rossz.
Orbán szerint Németország lesz a folyamat egyik legnagyobb vesztese, pedig később józan, mértéktartó, a biztonságot és a gazdaságot összeegyeztető álláspont alakulhat ki. „Ha nekünk ez rossz, akkor kinek jó? Ez külpolitikailag nem szalonképes agyfejtés, de ha van idejük, agyaljanak, lehet válaszokat találni” – vetette fel sejtelmesen a kinek áll ez érdekében? kérdést.