Orbán elveit valósítja meg Lendvai

Lendvai Ildikó szerint az MSZP-nek a 2010-es választás után biztosan nem csak a magyar baloldalt kell képviselnie. Az MSZP elnöke szerdán Budapesten fontosnak nevezte a jelenleg "befagyott" társadalmi mobilitás "felolvasztását" is.

2009. november 11., 22:18

Az MSZP választási programalkotását segítő, Magyarország helye a világban konferenciasorozat A XXI. század kihívásai, baloldali válaszok című tanácskozásán a politikus azt mondta: a szocialista pártnak azt is meg kell mondania, mit gondol a demokrácia jövőjéről a magyar demokratikus közvélemény, és ez már többet jelent, mint egy bal- és jobboldali választóvonal egyik oldalán elhelyezni az MSZP-t.

"Azzal sajátos helyzettel kell szembenéznünk, hogy Orbán Viktor száz évig mondogatta, hogy egy a tábor, egy a zászló. Mi mindig azt mondtuk, hogy ez rossz politika, és anélkül, hogy olyan különösebben összetörtük volna magunkat, lehet, hogy itt találjuk magunkat egy táborban, ahol egy a zászló, ha az jó zászló, ahova már nemcsak baloldaliaknak kell figyelni, ha méltók vagyunk rá, hogy figyeljenek" - fogalmazott.

Gyufacímkén elférő elvárás

A szocialista pártelnök azt mondta: az MSZP a válság utánra ígér és akkor sem csodákat. Hihetőbb, kevesebb pénzbe kerül és oldja az egyenlőtlenségeket, ha nem azt mondják, hogy "tizenhatodik havi nyugdíj", hanem folytatják a nyugdíjkorrekciós programot - mondta.

Ha megnézünk néhány fogyasztóvédelmi szabályt, el tudjuk kerülni azt a csapdát, hogy össze-vissza ígérgetünk - tette hozzá.

Lendvai Ildikó közölte: kétféle programot szeretnének, egyrészt egy meditáló vitairatot, amely rögzíti, mit kell változtatni a válság utáni európai társadalmi, politikai berendezkedésben. Hozzáfűzte: emellett szeretnének egy gyufacímkén, vagy kártyanaptáron elférő, hat-nyolc pontból álló konkrét miniszterelnöki vállalást. Ha a vitairatban azt mondják, hogy társadalmi mobilitás, akkor a konkrét vállalások között ott kell lennie, hogyan lehet a munkaerő földrajzi röghöz kötöttségét oldani - magyarázta.

Az MSZP elnöke szerint a programban szerepelni kell, hogyan látja az MSZP az elmúlt 7 és fél évet. Mint mondta, vissza kell adniuk a baloldal, a demokratikus oldal büszkeségét, fel kell hívni arra a figyelmet, hogy minden megszorítással, válsággal együtt ma 30 százalékkal jobban él az ország, mint 2001-ben. Lendvai Ildikó szerint aki ezt a nyolc évet ki akarja dobni az ország életéből, az nem egyszerűen az MSZP kormányától veszi el azt, hanem az ország önbizalmat apasztja.

Azt mondta, sikerült a nehezen élő társadalmi csoportok életszínvonalán javítani, de a csoportból kitörés lehetősége rosszabb, mint a Horthy-korszakban. Valamivel jobban élnek az árok túlsó oldalán, de az árkon nem tudnak átjönni - fogalmazott.

Békés, együttműködő, párbeszédpárti

Lendvai Ildikó szerint az MSZP-t megkülönböztető jelző a pártra kezdettől fogva jellemző progresszivitás, modernizáció, valamint, hogy a munka és a tőke viszonyában a munkavállalót képviseli. Fontos megkülönböztető jelző a felelősségtudat, és hogy az MSZP "növényevő" párt, azaz békés, együttműködő, párbeszédpárti.

A politikus szerint a szocialista pártnak fel kel vállalnia azt, hogy nemzeti párt. "Aki azt mondja, hogy a politikában van nemzeti oldal külön, az a legnagyobb nemzetcsonkítást hajtja végre Trianon óta" - hangsúlyozta.

Az MSZP elnöke a válság utáni világ egyik fontos dilemmájának nevezte azt, hogy most, amikor a válságban ennyi minden baj van, vannak, akik azt mondják rendszerváltás kell, egy bezárkózóbb diktatórikus modellre van szükség. Nekünk muszáj egy másik utat keresni, ami előre megy, mert mi nem rendszerváltást akarunk, hanem modellkorrekciót - hangoztatta.

Közölte, mindenki azt mondja, hogy erősebb állam kell, de az MSZP szerint ennek erősebb demokratikus kontrollal kell járnia. Hozzáfűzte: az állam nem háríthatja át az ellátási felelősségét, lehetséges, hogy az oktatásban még növelni is kell az állami szerepet.

Beszélt arról, hogy a privatizáció korszaka lezárult, a gazdaság motorja a humántőkében keresendő, de borzasztó kevesen dolgoznak, ezért el kell gondolkodni egy kettős súlypontú gazdaságon, amelyben egyrészt ott van a high tech ipar, a multik, de van egy képzetlen munkaerőt foglalkoztatni képes része is.

Kiszolgáltatott polgárok

Lendvai Ildikó szerint a polgárok nem biztos, hogy a munkahelyükön a legkiszolgáltatottabbak, hanem banki ügyfélként, fogyasztóként. A modern baloldal ezekre a területekre nyújtja ki "csápjait", ezeken a területeken próbál kiváltságokat felszámolni, hiszen ezeknek az egyenlőtlenségeknek a nyomán az országban kinőtt egy új arisztokrácia - vélekedett.

Hozzáfűzte: ha van az MSZP-nek erkölcsi deficitje akkor az, hogy ezekben az ügyekben nem tudott fellépni, és hagyta elburjánzani azt a látszatot, hogy ő maga is haszonélvezője az új arisztokráciának.

A konferencián több felszólaló is hiányolta a szembenézést, a múlt értékelését, többen úgy vélték: meg kell tenni a számvetést.

Lamperth Mónika, az MSZP elnökhelyettese a vitában elhangzottakra válaszolva azt mondta: az ősszel elkészült programtézisekkel az volt céljuk, hogy egy tisztességes választási programgerincet készítsenek. Identitást kell teremteni erre a választásra az MSZP-n belül is - hangoztatta.

A politikus szerint be kell venni a programba a tisztességesebb közélet igényét – írta az MTI.

A programtézisekben és a kampányban is az önkritikából is csak annyit szabad az asztalra tenni, amely hitelesíti a jövőbeni ígéreteiket - közölte.