Orbán ellen tüntetnek a Kossuth téren

Elkezdődött a fővárosi Kossuth téren a Magyar Szolidaritás Mozgalom 'Együtt a Köztársaságért – tüntetés a szociális és a szabadságjogokért' elnevezésű tömegdemonstrációja.

2012. március 10., 15:41

Ungváry Rudolf közíró kijelentette: ez a kormány a politikai ragadozók és a gazdasági idióták kormánya. A nemzeti szájtépés rendszere nacionalizmussal igyekszik elterelni a figyelmet saját alkalmatlanságáról. Szerinte nem véletlenül zárják el a nyilvánosság elől az ügynökaktákat, Orbán Viktort pedig a kádári hagyományok folytatójának nevezte. "Nem magyar magyarok, a hazából hivatalosan kirekesztett barátaim! Legyen világos: nincs már semmi vesztenivalónk, politikai páriák lettünk saját országunkban. Nincs más lehetőség, mint az összefogás, mert nehéz küzdelem áll előttünk" – mondta.

"Úgy nézzetek rám, hogy én és társaim, akik végiggyalogolták a 200 kilométeres Munkát, kenyeret-menetet, mind hazaárulók vagyunk" – kezdte Tóth Imre, az éhségmenet ötletgazdája és a Munkát, kenyeret! mozgalom alapítója. "Elég volt abból, hogy mindig belénk rúgnak" – tette hozzá. Azt kérte a téren egybegyűltektől, hogy maradjanak ott. Azokért, akik nem tudtak a demonstrációra eljönni, azokért, akik "ennek a kis diktátornak a kegyéből éhen fognak dögleni."

Kornis Mihály író úgy fogalmazott: egy semmirekellő vezeti az országot. Szerinte most a közügyekben való részvételre van szükség, valódi szolidaritásra. "Azok is bajban vannak, akik a Fideszre szavaztak. Lesz nagy szegénység, segítsünk egymáson, pártállástól függetlenül" – kérte.

Élő közvetítés:


Broadcasting live with Ustream

Kónya Péter szerint Orbán Viktornak és bandájának egy választáson, egy fülke-ellenforradalom során meg kell buknia. "Az új alaptörvényüket a történelem szemétdombjára kell hajítani. Gyorsan vegyetek az alaptörvényből, mert hamarosan hiánycikk lesz, csak az ócskapiacon található majd meg. Nem leszünk rabszolgák a saját hazánkban" – jelentette ki. "Fogjunk össze és együtt valósítsuk meg azt a köztársaságot, amit közösen megálmodtunk" – zárta Kónya.


Iványi Gábor felszólalása után Orbán Viktor korábbi beszédéből mutattak részleteket, amelyben Orbán a választások előtt azt mondta: a kormányváltásra azért van szükség, mert a szocialisták kormányzása esetén fizetős lesz a magyar egészségügy, a felsőoktatás, és végül kijelentette, a népnek joga van elkergetni a kormányt.

"Új világot akarunk" – mondta Iványi Gábor metodista lelkész. "Távozzanak a hatalomból azok, akik a gyengébbek kárára akarják az erősebbek helyzetét javítani, akik el akarnak hallgattatni minket, akik ki akarnak rekeszteni a szabad választásokból, akik meg akarták mondani milyen istent imádjunk és hogyan." A tüntetők "Orbán takarodj!" kiabálással válaszoltak.


"Egymillió szavazó tűnt el a kormánypártoktól a választások óta" – mondta Molnár Lajos, a Hálózat a Tanszabadságért egyik alapítója. A kormány oktatásügyi intézkedéseit kritizálva elhibázottnak nevezte a tankötelezettség 16 éves korra való leszállítását: "Nincs és ne is legyen soha olyan munkaerőpiac, ami gyerekmunkával biztosítja a foglalkoztatottságot". Kijelentette: az oktatási reform felerősítette az egyenlőtlenségeket a módosabb és a szegény családok gyermekeinek esélyeit illetően.

Tanos Áron a Szolidaritás Ifjúság részéről az első felszólalók egyikeként elmondta: a kormány számára világossá kell tenni, hogy eddig és ne tovább. Tűrhetetlen az egyeztetés elmaradása a kormány részéről, a diákok röghöz kötése.

A Népszabadság tudósítója szerint mintegy tízezren gyűltek össze a téren. Az MTI beszámolója szerint a téren nagyon sok, a Lehet Más a Politika (LMP) által felállított, népszavazási aláírásgyűjtő kioszkot lehet látni; többnél is hosszú sorokban várakoznak az emberek. Az esemény kezdetén Kovács Kriszta színésznő, a rendezvény moderátora köszöntötte a "köz-társakat", akik szavai szerint azért gyűltek össze, hogy leváltsák az Orbán-kormányt. A szervezet egyik társelnöke, Kónya Péter a hét elején tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: szerinte nem volt reális a kormányfő országértékelése, ezért azt várja, hogy az emberek maguk is értékelnek majd azzal, hogy részt vesznek a demonstráción. A megmozdulás szervezői szerint a magyar társadalom "a tűrőképességének végső határaihoz érkezett"; a megemelt adóterheket, a munkabérekre vonatkozó új szabályozásokat már mindenki a saját bőrén tapasztalhatja. Úgy vélik, a "magyar társadalomnak meg kell mutatnia, hogy az Orbán-kormány már elért a falig".