Orbán egykori minisztere: Magyarország rosszabbul teljesít

Az Együtt csütörtöki konferenciáján ellenzéki politikusok a kormány gazdasági intézkedéseit bírálták, és többek között átlátható közbeszerzéseket, a dohánypiac visszaalakítását, béremelést és a munkáltatói terhek csökkentését javasolták. Azt is kifejtették viszont, hogy bizonyos kormányzati intézkedéseket kormányra kerülésük esetén is megtartanának.

2016. június 2., 16:53

Az Együtt és pártalapítványa, a Váradi András Alapítvány konferenciáján Pataki Márton, az Együtt elnökségi tagja, Pápa Levente, az Együtt alelnöke és Chikán Attila közgazdász, egyetemi tanár, az első Orbán-kormány gazdasági minisztere tartott előadást, majd politikusok részvételével kezdődött kerekasztal-beszélgetés, amelyen részt vett Tóth Bertalan (MSZP), Volner János (Jobbik), Heltai László (LMP) és Pápa Levente (Együtt). A Fidesztől Szatmáry Kristófot hívták meg, de ő nem érkezett meg az eseményre.

A politikusok többek között arról beszélgettek, mit változtatnának meg azonnal, ha kormányra kerülnének és mit tartanak pozitívnak a kormány gazdasági intézkedései közül.

Volner János, a Jobbik frakcióvezetője azt mondta: először a közbeszerzésekben tennének rendet, mert a jelenlegi meghívásos közbeszerzések során „Fidesz-közeli cégek” nyernek, így az állam maga kontraszelektálja a magyar vállalkozói társadalmat. A kormányzati sikerpropaganda ellenére ténylegesen rossz lett a vállalkozások helyzete – jelentette ki.

Ugyanakkor jelezte: jónak tartják, ezért megtartanák azt a szabályt, hogy bizonyos esetekben egy hivatal nem azonnal büntet, hanem először figyelmezteti a hibát elkövető cégeket.

Pápa Levente (Együtt) arról beszélt: elszámoltatást indítanának és „visszacsinálnák” a trafikrendszert kormányra kerülésük esetén. Hangsúlyozta: a közbeszerzésekben az átláthatóságra helyeznék a hangsúlyt és egy szűk ársávon belül pozitívan diszkriminálnák a magyar cégeket, mert szerinte a Fidesz jelenleg a „haverokat” támogatja. Viszont az Együtt jónak tartja az online kassza bevezetését és a munkaerő-piaci szabályozás irányát.

Az MSZP-s Tóth Bertalan szintén megtartaná az online kasszákat, ugyanakkor felszámolná az egyénre szabott jogalkotást, amely szerinte például a kaszinók, a földbérletek és a dohánypiac terén érhető tetten, valamint csökkentené a munkáltatókat terhelő adókat – írja az MTI.

Az LMP-s Heltai László radikális béremelést, az egykulcsos adó eltörlését és járulékcsökkentést szorgalmazott, valamint tervezhető, négyéves gazdasági jogalkotási menetrendet javasolt. Az LMP politikusa pozitív intézkedésnek ítélte az offshore cégek elleni küzdelmet, és azt is, hogy az adóbevallásokat egyre nagyobb százalékban készíti el az adóhivatal, ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az online kassza bevezetésének módja rengeteg kivállalkozást tett tönkre.

Az MTI híradásából kimaradt, hogy Chikán Attila, a BCE egyetemi tanára, az első Orbán-kormány egykori gazdasági minisztere elmondta: a magyar gazdaság a kétezres évek eleji második helyről az utolsó helyre küzdötte le magát a V4-ek versenyében az egy főre jutó GDP-t nézve. A problémák nem az Orbán-kormány idején kezdődtek, de a mostani kormány bűne az, hogy a 2010-ben kapott kétharmados felhatalmazást nem tudta kihasználni az ország érdekében. Ezt a lehetőséget elszalasztották – fogalmazott a

Napi.hubeszámolója szerint Chikán Attila.

Akármilyen mutatót is nézünk, azt látjuk, hogy Magyarország rosszabbul teljesít minden mércéül szolgáló országgal szemben, vagyis alapvető szerkezeti, technikai változásokra lenne szükség – tette hozzá.

A versenyképességi felméréseket nézve két területen jelentős a magyar gazdaság lemaradása. A kormányzati teljesítmény (korrupció, igazságszolgáltatás) és a üzleti tudás, ismeretek hiánya.

A magas képzettségűek felé kellene fordulni az oktatási és képzési rendszerben, de a mai képzési rendszer, amely épp most alakul ki, az alacsony képzettségű fiatalok garmadáját adná a magyar munkaerőpiacnak – mondta Chikán Attila a Napi.hu

beszámolójaszerint.