Orbán egy fenékkel ül meg két lovat
Ezzel a címmel számol be a arról, hogy Angela Merkel hétfői útjával Budapest a saját külpolitikai fontosságát kívánja alátámasztani, ám közben az Orbán-kabinet a Kelet és Nyugat között egyensúlyozik. A kancellár mindössze öt órát tölt Magyarországon, de a vendéglátók részéről így is hatalmasak a várakozások.
A konzervatív svájci lap szerint a parlamenten kívüli ellenzék, valamint a kormányellenes sajtó azt reméli, hogy Merkel nyilvánosan megdorgálja Orbán belpolitikai irányvonalát, ám hogy ez így is lesz, az diplomaták szerint nem valószínű. De nem megalapozott hatalomközeli köröknek az a bizodalma sem, miszerint a Kremlhez fűződő jó kapcsolatának köszönhetően Orbán közvetítőként az EU és Moszkva közé tud ékelődni az ukrán válságban.
Hogy a két ellenpólus felkeresi Orbánt, ráadásul egymáshoz képest ilyen rövid időn belül, az azt tükrözi, Magyarország mennyire kényesen lavírozik a földrész két fele között. Orbán ugyan megszavazta a retorziókat, ám odahaza mennydörög az intézkedések ellen. A szankciók kiterjesztését pedig ellenzi. Azon kívül Budapest a keleti nyitással elmélyítette a viszonyt az oroszokkal, lásd a paksi szerződést és a Déli áramlatot. Nem szólva a tusványosi beszédről. Szakértők főleg a gazdasági közeledést gyanítják az amerikai korrupciós vádak mögött. Merkel Budapesten elsősorban a közös európai külpolitikát és energiastratégiát célozza meg, viszont Orbán nem számít kritikára a részéről. A hatalom Magyarországon makacsul azt hangoztatja: az oroszokkal kötött megállapodások rendeltetése, hogy szavatolják az energiaellátást, Putyin útja pedig csupán Orbán egy évvel ezelőtti látogatásának viszonzása. Ám ezzel együtt kézenfekvő, hogy az elnök az EU hiányos egységének bemutatására használja majd Magyarországot. A lap idézi a Népszabadság kommentárját, miszerint az orosz vezető meghívásával a kormány azt kockáztatja, hogy eljátssza a nyugat bizalmának maradékát is.