Operatív Törzs: 400 ezer darab kínai tablettából raktároztunk be, az engedélyezési eljárás rendkívül gyorsan zajlik
Gyászos nap után vagyunk, az elhunytak száma jelentősen megemelkedett, 9-en haltak meg az elmúlt 24 órában - mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs keddi sajtótájékoztatóján. Azok a betegek vannak kitéve a súlyos lefolyásnak, akik krónikus betegségben szenvednek. Az elmúlt nap elhunytjai mindannyian 60 év felettiek. Vannak olyanok is, akik idősotthoni ápoltak - tette hozzá.
Eddig összesen 71 fő gyógyult meg Magyarországon koronavírusból.

Egyre nagyobb veszélyben van mindenki, egyre nagyobb a megbetegedés esélye a fertőzöttek számának emelkedésével, mondta Müller. Budapesten fokozott veszély van.
A fővárosra koncentrálódik a betegség nagy tömege, a fertőzöttek több mint 40%-a innen került ki. Agglomerációval együtt az összes fertőzött 60%-a itt betegedett meg.
A sűrűn lakott területek miatt is itt sokkal nagyobb a veszély - hangsúlyozta. Fokozottan be kell tartani a korlátozó intézkedéseket - mondta. Budapest egy góccá válhat, ha a tendencia folytatódik.
Az idős otthonokban szigorú szabályok vannak érvényben (pl. látogatási tilalom, felvételi tilalom), azokat a koronavírussal fertőzött betegeket elkülönítetten kell ott elhelyezni, akik nem szorulnak kórházi kezelésre.
Azok a dolgozók, akik tüneteket észlelnek magukon, ne menjenek dolgozni, maradjanak otthon. Értesítsék a háziorvosukat és a munkáltatójukat is.
Kiss Róbert rendőralezredes közölte: a kormány jelentős forrásokat különített el a járvány elleni védekezésre, valamint létrejött az EU-ból érkező támogatások alapja is, ide is érkezhetnek források.

A törzs döntése szerint 9 kórházba történik egyéni védőeszközök kiszállítása.
A hatósági házi karanténba kerültek száma meghaladta a 15 ezret.
499 esetben feljelentést tettek azokkal szemben, akik elhagyták a házi karantént.
Baranyában elfogtak egy 33 éves budapesti férfit és egy 32 éves nőt, akik szájmaszkokat árultak, majd az igényeket nem elégítették ki. Büntetőeljárás folyik ellenük.
A rendőrség bírságolja azokat, akik magatartásszegést követnek el. Budapesten tapasztalják, hogy nagyobb számban szegik meg az emberek a kijárási korlátozást.
Kína 400 ezer tablettát bocsájtott rendelkezésünkre abból, amit alkalmaztak a betegség kezelésére. A szer lecsökkenti a vírusos állapotot, tehát a fertőzöttségi időtartamot, és a tüdő állapotának a javulását is elősegíti
- mondta Müller. Akinél alkalmazták ezt a szert Kínában, 4 napig voltak pozitívak, akiknél nem, 11 napig. Egy japán, ismert gyógyszerről van szó. A gyógyszert használták már az ebola-járvány alatt is. Beraktároztuk, az engedélyezési eljárás "rendkívül gyorsan" zajlik - emelte ki.

A Pesti úti idősek otthonával kapcsolatban Müller elmondta, 52 ápoltnál és 12 ápolónál van pozitív teszteredmény, de még nincs vége a tesztelésnek, folyamatosan zajlik.
A vendéglátó helyek zárva vannak, de ahol kiszolgálják az ételt elvitelre, az megengedett, csak tartsák be a kellő távolságot. Egy budapesti ötlet: felfestették a színes kis négyzeteket az aszfaltra, ami biztosítja a szociális távolságot.
Akinek enyhe, közepes tünetei vannak, azok otthon maradhatnak,
a C-vitamint szeretettel ajánljuk, sok gyümölcs, zöldség és folyadék fogyasztását, hőemelkedés esetén pihenjen, ha rosszabbra fordul az állapota, hívja házi orvosát, aki intézkedni fog a kórházba szállításáról
- hívta fel a figyelmet Müller Cecília.
Ha a betegellátás zavara mutatkozik, akkor a népegészségügyi hatóság kijelöl egy másik osztályt, ahol a betegek ellátása zajlik - válaszolta Müller arra a kérdésre, hogy a Budai Irgalmasrendi Kórház belgyógyászati osztályát valóban be kellett-e zárni. Előfordulhatnak olyan osztályok, ahol járványügyi zárlatot tartunk, mondta.
A különböző országok különbözőképpen számolnak be a fertőzöttekről, megbetegedettekről, és elhunytakról, ezért összehasonlíthatatlanok az országok közötti adatok, mondta Müller.
Szerinte a magyar halálozási arány nem tér el jelentősen a környező országokétól, de ez összehasonlíthatatlan.
Magyarország az alsó harmadban van népességarányosan. Bízom abban, hogy ezt a viszonylag kedvező adatot meg tudjuk tartani
- mondta.
Senki sem tudja, hogy lesz-e 2. vagy 3. hulláma a járványnak, vélekedett Müller, aki azt is hangsúlyozta, hogy számos kutatás zajlik erre vonatkozóan.