Önnek sorscsapás, a Fidesznek főnyeremény
Idén a belső fogyasztás beindulását várja a kormány, melynek egyik forrása – ahogyan Varga Mihály fogalmazott – az lehet: „előbb-utóbb a hűtőszekrény elromlik, előtt-utóbb lehet, hogy a tévét is ki kell cserélni”. A nagyívű kormányzati terveket keresztülhúzhatja, hogy a tartós fogyasztási cikkek piaca zsugorodik, a családok többsége képtelen kifizetni egy váratlan, 50 ezer forint nagyságrendű kiadást.
Mérséklődött a tartós fogyasztási cikkek iránti kereslet 2012 első tíz hónapjában – közölte a GfK Hungária Piackutató Intézet kedden. A GfK adatai szerint az IT szektor, a háztartási kis- és nagygépek, a nyomtatók és multifunkcionális irodaeszközök piaca zsugorodott 2012 első tíz hónapjában, kivételt csak a tabletek és e-könyv olvasók szegmense jelent.
Általános visszaesés
A GfK adatai szerint a vizsgált időszakban legnagyobb mértékben a monitorok és asztali számítógépek iránti kereslet csökkent: előbbié 51, utóbbié pedig 48 százalékkal. A szegmens értékben legfontosabb termékcsoportját jelentő net- és notebook-ok piacának alakulása sem tér el az általános trendtől: az értékesített darabszámot tekintve 23, értékben pedig 15 százalékkal mutatnak alacsonyabb eladásokat. A szektor két kivételes termékcsoportja az e-könyv olvasók és a tabletek, melyek az általános visszaesés ellenére növekedni tudtak. A nyomtatók és multifunkciós eszközök piacán a 2012. január-októberi periódusban az előző év azonos időszakához képest erős visszaesés figyelhető meg: 20 százalékkal kevesebbet vásároltak és 22 százalékkal költöttek kevesebbet a magyar fogyasztók. A hazai fotópiac legnagyobb szegmese továbbra is a digitális fényképezőgépeké. A több műszaki kategóriát érintő piaci visszaesés a fényképezőgépeket is elérte. A 2012 január-októberi időszakban az előző év azonos periódusához képest az értékesített darabszámban több mint 12 százalékos csökkenést mutatnak az adatok – írja az MTI.
A háztartási kisgépek, mind a nagygépek piaca csökkenést mutat 2012 első tíz hónapjában. Háztartási nagygépekből 6,5 százalékkal adtak el kevesebbet és ezzel egy időben 5 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető. A nagy vesztesek a mikrohullámú sütők és a fagyasztók: előbbi eladása 8,4 százalékkal, utóbbié pedig 9,3 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest múlt első tíz hónapjában.
Ebben bízik a kormány: előbb-utóbb a hűtőszekrény elromlik
Varga Mihály tárca nélküli miniszter a magyar gazdaság kilátásairól szólva tavaly szeptemberben úgy fogalmazott: a kormány és a nemzetközi szervezetek eltérően látják a 2013-as növekedést, de a magyar fél bízik abban, hogy beindul a belső fogyasztás.
Arra a felvetésre, hogy mitől indulhatna be a fogyasztás, ha az egykulcsos adó sem tudta azt beindítani, Varga Mihály úgy reagált: „előbb-utóbb a hűtőszekrény elromlik, előtt-utóbb lehet, hogy a tévét is ki kell cserélni”. „Attól, hogy valaki két évig nem vesz meg valamit, mégiscsak eljön az az idő, amikor lehet, hogy ezt meg kell tennie. Azt gondolom, hogy az emberek két évig a válság okozta sokk és bizonytalanság miatt kivártak, de 2013-ban ez már változhat” – mondta Varga.
Kevesen tudnak kifizetni egy váratlan kiadást
A szegények és a tisztes szegénységben élők aránya is érdemben nőtt 2010-2011-ben –
derül kia KSH tavaly ősszel közzétett kiadványából. A nagyon szegények és a tisztes szegénységben élők együttes aránya 2011-ben 39,9-ről 42,2 százalékosra emelkedett. A statisztikusok uniós módszertan szerint az anyagi megfosztottság arányát mérték fel Magyarországon. Az EU azokat tekinti anyagilag megfosztottaknak, akik 9 meghatározott fogyasztási tétel közül 3-ról anyagi okokból lemondani kényszerülnek. A 9 tétel a következő: 50 ezer forint körüli váratlan kiadás fedezése; évi egy hét üdülés; részletek, rezsi fizetése; megfelelő étkezés; a lakás megfelelő fűtése; mosógép; színes tv; telefon; személygépkocsi.Ezek szerint 2011 tavaszán 4 millió 160 ezer főt sújtott az anyagi megfosztottság hazánkban, ami népességarányosan a negyedik legrosszabb adat az EU-ban. A részletekre tekintve kiderül: a szegények 96 százaléka és a lakosság csaknem háromnegyede nem tud családi költségvetéséből kifizetni egy váratlan, 50 ezer forint nagyságrendű kiadást. Az évi egyhetes üdülés a szegények 94 százaléka és a lakosság kétharmada esetén szintén elmarad. A megfelelő minőségű, kétnaponta húst tartalmazó étkezést 2 millió 860 ezer fő, a lakás megfelelő fűtését pedig 1 millió 154 ezer fő anyagi okból nélkülözni kényszerült.