Obama is odapörkölt az Orbán-kormánynak
Az amerikai elnök szerint Magyarországtól Egyiptomig véget nem érő szabályozással és nyilvánvaló megfélemlítéssel egyre inkább célba veszik a civil társadalmat. Barack Obama azon az eseményen szólalt fel, amelyet az elődje, Bill Clinton által életre hívott Globális Kezdeményezés Alapítvány rendezett a civil mozgalmak támogatására.
Mint mondta, Oroszországtól Kínán át Venezueláig azt látni, hogy egyfolytában lecsapnak a nem kormányzati szervezetekre, felforgatóként bélyegzik meg a jogos elégedetlenséget.
Az olyan helyeken pedig, mint Azerbajdzsán, törvényekkel nehezítik meg hihetetlen módon még a működést is az ilyen csoportok számára.
Obama rámutatott, hogy a történelem során mindig a polgárok, az egyszerű emberek indították el a nagy változásokat és fejlődést. Így az is nekik köszönhető, hogy ő, a fekete bőrű politikus ma az Egyesült Államokat irányíthatja. És az emberek azok, akik felszólalnak Istentől kapott jogukért, a szabadságért. Ezt az elszántságot látja az elnök, amikor pl. az oroszok Moszkvában és Szentpéterváron kiállnak a jogállamért és az emberi jogokért. Hogy miért alapvető a civil társadalom? Mert amikor bárki szabadon szabadon kifejtheti a véleményét, a vezetők pedig elszámoltathatók, akkor a kormányok jobban reagálnak a dolgokra, hatékonyabban működnek. Amikor a vállalkozók szabadon végigvihetik ötleteiket, akkor a gazdaság innovatívabb, több forgalmat és beruházást vonz, jobban virágzik. Ha erős és sikeres országokat akarsz, ahhoz erős és eleven civil társadalmakra van szükség. Az USA legszorosabb szövetségesei történetesen azok az államok, amelyek tiszteletben tartják az emberi jogokat. Amikor az ellenkezője történik, tehát amikor elnyomják ezeket a jogokat, az táplálja a szenvedést, az igazságtalanság érzetét, és ez idővel gerjesztheti az instabilitást vagy a szélsőségességet. Ezért Amerika számára nemzetbiztonsági kérdés a civil társadalmak segítése.
Egyre több kormány éppen azért követ el mindent az elhallgattatásukra, mert a civil társadalom, benne a polgárokkal, igen erős lehet. Az ellenük irányuló, egyre fokozódó fellépés célja, hogy aláássák a demokráciát. Épp ezért még erősebb kampány kell a demokrácia megóvására. Az Egyesült Államok számára küldetés az egész világban, hogy támogassa és védje a civil csoportokat. Ezért az elnök utasítást adott arra, hogy mostantól a minisztériumok és más kormányzati szervek az eddiginél rendszeresebben tanácskozzanak a civilszervezetek képviselőivel. Obama nem akarja hagyni, hogy más kormányok megmondják, Amerika miként segítheti a civil társadalmakat. Mint ahogy azt sem, hogy egyes országokban korlátozzák a gyülekezés, az egyesületek alapításának vagy a szabad véleménynyilvánításnak a jogát. Továbbá az USA új központokat hoz létre, ahol céljaik elérésére a civil csoportok kapcsolatokat építhetnek, hozzájuthatnak a megfelelő ismeretekhez és technológiához, valamint anyagi alapokhoz.
Obama négy lépést jelentett be. Elsőként azt, hogy a civil társadalmi csoportokkal való partneri együttműködés mostantól az egész amerikai kormány feladata lesz, vagyis nem csak a külügyminisztériumé és a USAID kormányzati segélyszervezeté. Az elnök utasította a minisztériumokat és kormányzati hivatalokat, hogy rendszeresen konzultáljanak és működjenek együtt civil társadalmi szervezetekkel. Az amerikai kormányszervek szembehelyezkednek majd azzal, hogy a külföldi kormányok diktálhassák azt, milyen természetű segítséget nyújthatnak nekik. Az Egyesült Államok ellen fog állni a külföldi kormányok azon erőfeszítéseinek, amelyek a békés gyülekezéshez, egyesüléshez és véleménynyilvánításhoz való jog korlátozására irányulnak. Ezt az elnök az amerikai globális vezető szerep részének tekinti.
Másodszor, az Egyesült Államok világszerte innovációs központokat hoz létre a civil társadalmi csoportok támogatására, amelyek a jövő évtől kezdve hálózatépítésre használhatják fel őket, illetve arra, hogy az elképzeléseik megvalósításához szükséges ismeretanyaghoz, technikához és anyagi eszközökhöz juthassanak. Az első hat ilyen központ Latin-Amerikában, a szubszaharai Afrikában, a Közel-Keleten és Ázsiában jön majd létre.
Harmadszor, az Egyesült Államok megnöveli a Demokráciák Közössége elnevezésű kormányközi szervezet támogatását a hatékonyabb diplomácia nyomásgyakorlás érdekében.
Negyedszer, az Egyesült Államok mindennemű civil társadalmi csoportok támogatását növeli, és nagyobb vésztámogatást nyújt a szorongatott civilszervezeteknek. Nő a terhelő törvényekkel és szabályozásokkal szembeni jogi támogatás. A Nyílt Kormányzati Együttműködés keretében több kormány kap majd segítséget, és Amerika nagy hangsúlyt fektet a civil társadalmi vezetők új nemzedékének kinevelésére.
Szégyennek tartja a történteket a Klubrádió által megkérdezett szakértő. Eörsi Mátyás szerint a üzenet az eddigi washingtoni politika változását is jelzi Magyarország irányában.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)