Nyugdíjas házaspár: "Gyakran enni is a szomszédoktól kapunk"
Földönfutóvá válhat egy gyulai házaspár. A 70 év feletti nyugdíjasok feje felől fiúk adóssága miatt készülnek elárverezni otthonukat. A 22 ezres törlesztőrészlet öt év alatt 100 ezer forint fölé kúszott.
Az egyik kereskedelmi banktól a férfi 2005-ben vett fel két hitelt, akkor a törlesztőrészlet 13 és 9 ezer forint volt. Most a Nyírségben élő férfi fizetéséből, és idős szülei nyugdíjából több, mint 100 ezret vonnak le. Ujj István és felesége havi 110 ezer forintos nyugdíjból él, ebből 80 ezret visz el az árverezésre váró bank.
Kikötötték a villanyukat, megélhetésük már szinte csak a szomszédokon és más segítőkön múlik. A gyulai Ujj István és felesége még 2005-ben írták alá kezesként fiuk két hitelszerződését. Az egyik lakásfelújításra szólt (1,4 millió), a másik szabad felhasználású (1,3 millió) volt. Egyik után havi 9, a másiknál 13 ezer forint volt a törlesztőrészlet. Fiuk időközben megházasodott, szüleivel sem tartja a kapcsolatot, egy nyírségi településen él. A szülők pontosan nem tudják, mikor mennyit törlesztett, az viszont biztos, nem állt a helyzet magaslatán, mert a bank az idős kezeseket vette elő.
A krízisszolgálat segítségét kérték
A két idős ember nyugdíjas összesen 110 ezer forint, a bank havi 80 ezret von el tőlük. — Villanyunk nincs, épp egy vödör fánk van fűtésre. Gyakran enni is a szomszédoktól kapunk, a gyertya is tőlük van, amivel világítunk. A gyógyszereket sem tudjuk kiváltani. Férjem cukorbeteg, a pislákoló gyertyafénynél nem könnyű beadni neki az inzulint. Sok mindent kaptunk a krízisszolgálat jószándékú munkatársaitól is, ők próbálnak a banknál is elérni valamit — mondta szegényes házukban az asszony, Ujj Istvánné. A gondoskodásra szoruló házaspár helyzetén a nehéz helyzetbe került emberek felkarolását célul kitűző, gyulai egységes szociális intézmény krízisszolgálata próbál javítani. Ők több eladósodott családnak segítettek ügyintézésben, a szolgáltatókkal való kapcsolattartásban, valamint a hétköznapok könnyebbé tételében.
Az ő közreműködésükkel írtak nemrég levelet az érintett kereskedelmi banknak. Ebben azt kérték, hogy méltányosságból, valamint azért, mert az eredetileg felvett összeget már gyakorlatilag visszafizették, találjanak megoldást a helyzetre, ne tegyék földönfutóvá az idős, beteg párt számolt be a
Békés megyei online hírportál.A pénzintézet válaszlevelében két lehetőséget ajánlott. Az egyik az árverezés, a másik pedig az, hogy az idős pár egy összegben is megválthatja adósságát. Erre semmi esélyük, így továbbra is a csodában bíznak.
Nem segít rajtuk a bank „nagyvonalú” ajánlata
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete tájékoztatása szerint — egy közelmúltban elkészült felmérés alapján — Magyarországon a hitelszerződések több, mint negyedénél áll fenn valamilyen fizetési késedelem. A késedelmes hitelek száma a tavalyi év első háromnegyedében 26,2 százalékkal gyarapodott.
A 90 napon túli fizetési késedelem által érintett lakossági hitelek esetében a 90 napon túli állomány aránya 2008. végén 3,2 százalékot ért el, majd idén júniusig 5,9-ra, szeptemberig pedig tovább, 6,8-ra emelkedett. A bankok esetében a beérkezett panaszok negyedénél a hitelintézet vagy más pénzintézet elismerte a panaszok jogosságát.