Nyomkodógép: ez maradt a Fideszből

Elemzők: a kormánytagoknak az a dolguk, hogy az „igent” nyomják - Mivel parlamentáris országban élünk egy kormánypárti frakciónak az a dolga, hogy megszavazza a kormány előterjesztését - véli a szakember.

2011. szeptember 9., 11:00

Politikai elemzők a

Duna TV Közbeszéd műsorábanfejtették ki cvéleményüket a Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióüléséről.

A Nézőpont Intézet politológusa, Szomszéd Orsolya szerint a döntések már korábban körvonalazódtak, felsőbb szinteken születtek meg, de a kihelyezett ülésen nagyon fontos az a hangulat, amelyben a végleges döntéseket meghozzák.

A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a Fidesznek még mindig fölényes a politikai megítélése és a párton belül is nagy a támogatottsága a miniszterelnöknek. Továbbá a Fidesz a pártfegyelméről, pártegységéről igazán híres, így a komoly döntéseknek nagy egyetértéssel vágnak neki – mondta a szakértő.

Mivel parlamentáris országban élünk egy kormánypárti frakciónak az a dolga, hogy megszavazza a kormány előterjesztését. Lehet szépíteni a dolgot, de az a dolga a kormánytagoknak, hogy mindig az „igent” nyomja – nyilatkozta Szentpéteri Nagy Richárd, a Méltányosság Politikaelemző Központ politológusa.

Gazdaságpolitikát viszont nem lehet a frakcióban létrehozni, ezért az teljesen normális, hogy azt nem ott teszik meg. A kihelyezett ülésen olyan dolgokról kell, hogy szó essen, mint a választójogi- és az önkormányzati törvény. Mindkét esetben arról van szó, hogy minden egyes frakciótag tudja, hogy a saját jövője is múlik a kérdéseken – tette hozzá Szentpéteri Nagy Richárd.

A Fidesz fölényét úgy használja ki, hogy az emberek tudják, nincs más kormányzó alternatíva, így a miniszterelnök erőt kell, hogy mutasson „sajátjai” előtt is. A választók a kormány megszorító intézkedéseit valószínűleg nem támogatja olyan nagy mértékben, azonban semmilyen más megoldást sem látnak – egészítette ki véleményét Szomszéd Orsolya.

A Méltányosság Politikaelemző Központ politológusa szerint az ellenzéki pártok még mindig csak keresik a helyüket, ami még jó pár hónapig így fog menni. Ráadásul a gazdasági válság intézkedései nem rontottak a kormánypárt megítélésén az emberek körében. Itt valami nagy botránynak kéne kitörnie, hogy nagyot essen a népszerűség – mondta.

A kormány megítélését az dönti majd el, hogy a teljesítmény hogyan fest a ciklus végén. Tehát egy év eltelte után most kell hozzáfogni a döntések meghozatalához, hogy azok be is érjenek. A választóknak ráadásul időt kell hagyni, hogy a lépéseket mérlegeljék – jelentette ki a Nézőpont Intézet politológusa.

Szentpéteri Nagy Richárd szerint a kormányzás nem is nagyon indult meg, mert a gazdaságpolitikai elképzelések még mindig csiszolódnak. A kormányzás helyett a kormány olyasfajta kétharmados törvényekhez nyúl, amelyek nem feltétlenül a kormányzáshoz tartoznak. Az ország, a rendszer átalakítása folyik éppen. Kérdés, van-e erre szükség – mondta a politikus a Közbeszédben.

14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.