Novák Hunor: Brutális cenzúra van az egészségügyben, nagy hiba a sikerpropagandát szajkózni

A szakember elmondta: nem igaz, hogy az oltások terén rosszul állunk, de az sem igaz, hogy mindenkinek jut megfelelő minőségű lélegeztetőgépes ellátás.

2021. március 17., 13:30

Szerző:

„Nagy hiba a járványt arra használni, hogy minden oldal a saját politikai tőkéjét kovácsolgassa belőle. Nagy hiba, hogy 1-1 kivételtől eltekintve nem engedik bemutatni a kórházi állapotokat, hogy brutális cenzúra van az egészségügyben és csak a kijelölt személyek nyilatkozhatnak. Nem igaz, hogy oltások terén rosszul állunk, de az sem igaz, hogy mindenkinek jut lélegeztetőgépes ellátás megfelelő minőségben és mindenkit meg tudunk menteni, van elég intenzíves férőhely” – írta Novák Hunor gyermekorvos Facebook-oldalán.

Novák szerint már a második hullám alatt is előfordult, hogy a túlterheltség miatt nem vettek át intenzív osztályos kezelésre betegeket. „Már akkor is válogattak a betegek között, ki kapja meg a nagyobb esélyt a túlélésre. Több kórházigazgató felső nyomásra fiktív, nem létező üres intenzíves ágyakat jelentett le a rendszerben, hogy jó katona – tábornok – benyomását keltse” – írta az orvos.

Novák szerint a helyzet azóta csak romlott. „Ennyi lélegeztetett beteget ilyen kevés intenzíves szakápolóval, intenzíves orvossal nem lehet már megfelelő minőségben ellátni: a túlélési esélyeik egyértelműen sokkal rosszabbak már, és erről nem a hősiesen, intenzív osztályokon dolgozók tehetnek. Felesleges a lélegeztetett kapacitásokat számolni: mindig lehet bővíteni, mellé lehet állítani olyan ápolókat, akik sima belgyógyászati osztályon dolgoztak, oda lehet vezényelni bőrgyógyászokat, intenzíves kezelésben nem jártas szakembereket. Lehet lélegeztetni még több embert, de a halálozásuk nőni fog. Az intenzíves ellátáshoz speciális szakértelem kell, nem lehet pár hét alatt megtanulni” – írta a szakember.

Novák szerint értelmetlen arról beszélni, hogy összeomlott-e az egészségügy. „Ha műtéteket kell elhalasztani, embereket kell átvezényelni, az már nyilvánvalóan ezt jelentené. De az összeomlásnak nincs pontos definíciója: ki így, ki úgy értelmezi. Azaz valójában az egészségügy soha nem fog összeomlani, akkor se, ha 10x ennyi beteg lesz. Bangladesben és Ukrajnában sem omlott össze az egészségügy, valamilyen szintű ellátás mindig lesz: csak többet kell utazni, hosszabb lesz a várólista, kevesebb idő jut a betegre, sokan nem jutnak időben orvosi ellátáshoz, több lesz a szövődmény és a halálozás” – írta.

A szakember elmondta, a cégével nemrég egymillió forint értékben adományozott  intenzív osztályos kezeléshez szükséges modern eszközöket, és nemsokára meghirdeti az ingyenes online rendelését is. „Igyekszem a médiában hiteles tájékoztatást nyújtani a vírusról és az oltásokról, továbbá önkéntes orvosként jelentkeztem egy oltópontra is. És persze beoltottam magam” – írta, emellett kérte: mindenki segítsen, ahogy tud.


(Kiemelt képünk illusztráció: Ápoló egy koronavírussal fertőzött, lélegeztetőgépen lévő beteget lát el az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kialakított izolációs teremben 2020. április 8-án. Fotó: MTI | Balogh Zoltán)