Haldoklik az állattenyésztés Magyarországon
Nehéz ma olyan állattenyésztési ágazatot találni, amely nyereséges.
Jelentősen drágultak a takarmánynövények, így az idei év legnagyobb vesztesei az állattartók. Az ágazatban ma már alig akad olyan gazda, akinek nyereséges lenne a tenyésztés – írja a TEOL.
Összességben a szűkös kínálat, illetve a növekvő feldolgozói igény jellemző a gabonaszektorra a világban. Hazánkban a helyzet az időjárásnak köszönhetően még drámaibb. A kukorica nagyon megszenvedte a nyarat. Még tavaly 8,3 millió tonna volt a kukorica termés, idén csupán 6-7 millió tonna termés várható. Ez hatalmas csökkenést és problémát fog okozni az állattartóknak.
A takarmány-alapanyagok árának drasztikus emelkedése miatt, nehéz ma olyan állattenyésztési ágazatot találni, amely nyereséges. Bajusz Bálint bogyiszlói juhász a TEOL-nak elmondta, hogy náluk a meglévő szénájuk sem volt elég, így arra is kellett költeni, de még abrakot is vettek. A tápárak harminc százalékkal magasabbak, mint egy évvel ezelőtt. A bogyiszlói juhászatban bárányra még lenne igény a felvásárlók részéről, de többe kerül a nevelésük, mint korábban. A tavalyi magasabb árakat, amit az állatokért kaptak, most elviszi a drágább abrak.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai szerint a termelők az állataikat jelenleg 30-40 százalékkal több takarmányköltséggel tudják csak felnevelni az egy évvel korábbihoz képest. Sajnos az a tapasztalat, hogy a tenyészállat attól nem lesz drágább, hogy harminc százalékkal drágábban etetik. A TEOL által megkérdezett megyei állattartók elmondták, aki túléli az idei mélypontot, az biztos, hogy talpon marad hosszabb távon is, de évről évre egyre többen hagynak fel a sertéstartással.
(Kiemelt kép: Ochotnica Górna, 2021. október 2.
Téli legelőre hajtják a hegyekből a juhokat a dél-lengyelországi Ochotnica Górna faluban 2021. október 2-án. Fotó: Grzegorz Momot / MTI/PAP)