Népszavazáson dőlhet el a kereszt sorsa

A Szabadság-szoborra tervezett kereszt megosztotta a közéletet.

2024. augusztus 23., 09:20

Szerző:

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetése, illetve más művészek, közéleti szereplők, tudósok népszavazási kezdeményezést nyújtottak be a Fővárosi Közgyűléshez, hogy megakadályozzák azt, hogy egy hatalmas fehér keresztet helyzenének el a Szabadság-szobor talapzatán.

„A kereszt, az erkölcsi megújulást hozó ember kínhalála, hatalmas jelképe az európai hagyománynak, de nem arra való, hogy politikai szimbólumként meggondolatlanul és ízléstelenül fitogtassák. Ott van helye, ahol hagyománya van, úton-útfélen szerte az országban, templomok előtt, vagy templomtornyok tetején, hívők és szentek emlékművén”

– írták a művészek és közéleti szereplők a hvg.hu-nak.

Hozzátették azt is, hogy a Szabadság-szobor talapzatán nincs helye a keresztnek, mert szerintük a szimbólum politikai kihasználása számtalanszor ellentétbe került egy éppoly jelentős európai hagyománnyal, a vallásszabadsággal, gondolatszabadsággal.

„És akkor még nem beszéltünk ennek a Szabadság-szobornak a mindenki által ismert történetéről, amelynek szemérmetlen eltörlése egy világi állam részéről várhatóan sokak szemében nem a kívánt hatást, hanem az erőszakosság és nevetségesség érzését kelti föl. Annak idején indokolható döntés volt az emlékmű elől a szovjet katona szobrát eltávolítani, hogy az emlékmű a szabadság fogalmának egy szélesebb és általánosabb fogalmát fogadhassa be; a mostani elhatározás újra, s megengedhetetlenül szűkítené e fogalom tartalmát”

– áll a HVG-hez eljuttatott levélben. Az aláírók felszólítják Budapest önkormányzatát, hogy „kérdezzen meg bennünket helyi népszavazás formájában, akarjuk-e ezt a változtatást”.

Komoly vitát váltott ki a kereszt

A tervezett változtatás sokaknak nem tetszett. Budapest főépítésze, a szobor alkotójának, Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörököseinek sem tetszik. Egy katolikus pap is felszólalt a terv ellen, illetve Bencsik András a Demokrata főszerkesztője szerint sem illik oda a kereszt.

Bár Bencsik szerint a tiltakozó liberálisokat a tiltakozási hullám kiprovokálása vezérli, ő maga is úgy gondolja, hogy “ne legyen ott kereszt! Azért ne legyen, mert nem illik oda. Mert az a szobor, miként a legnagyobb művek szerte a világban, időtlen, ezért fölötte áll koroknak, kihívásoknak és divatoknak”.

Gulyás Gergely csütörtökön a kormányinfón ezzel szemben azt mondta: ő személy szerint támogatná, hogy kereszt legyen a szobor talapzatán. A kancelláriaminiszter úgy fogalmazott: “egy kereszt nem sérti a Szabadság-szobor integritását”.

(Kiemelt képünkön a Szabadság-szobor látványterve látható. Forrás: Nemzeti Hauszmann Program Facebook oldala)