Német vélemény: meg kell védeni a demokráciát Orbántól
Két vezető német politológus újabb cikkben hívja fel a figyelmet arra, hogy meg kell védeni a demokráciát Orbán Viktortól, aki autokrataként kormányoz és európai Putyinként jelenik meg a földrészen. Ám ezt nem szabad eltűrnie Angela Merkelnek, de az Európai Bizottságnak is az eddiginél keményebben kell fellépnie a magyar vezetéssel szemben.
A berlini Globális Közpolitikai Intézet igazgatója, valamint elnöke, utóbbi egyben a budapesti Közép-Európai Egyetem Közpolitikai Tanszékének alapító dékánja, felidézi, hogy az áprilisi győzelem után a német kancellár mértéktartásra intette a miniszterelnököt – tudósít a Frankfurter Rundschau hozzátéve, hogy Orbán azóta megmutatta, hogy mit ért mértéktartáson.
Haladéktalanul felszámolta a szabad sajtó maradványait, bevezette pl. a reklámadót, a Norvég alapot pedig a pénzügyi felügyelet segítségével bedarálta és be akarja fejezni azt, amit 4 éve megkezdett, ti. az illiberális állam megteremtését nemzeti alapokon, ahogyan azt Tusványoson meghirdette. A hidegen számító politikus úgy gondolja, semmiféle kockázatot nem vállal, amikor a kontinentális Putyinként tűnik fel a színen.
Thorsten Brenner és Wolfgang Reinicke szerint Európa számára most az a feladat, hogy jobb belátásra bírják Orbánt. Azaz választás elé kell állítani: vagy pária lesz, vagy államférfi. Ez elsősorban Merkelre hárul, annál is inkább, mivel ő a vezéralak az Európai Néppártban. A kancellár idáig csak visszafogottan bírálta magyar kollégáját, amit az egyre fokozódó radikalizálódással hálált meg. Legfőbb ideje tehát, hogy vége szakadjon Berlin türelmének, ez egyben az európai önbecsülés kérdése.
Ugyanakkor lépniük kell a földrész konzervatívjainak is, az ENP új vezetőjének másként kell beszélnie, mint elődjének Joseph Daulnak.
A demokrácia önjelölt sírásóinak nincs keresnivalójuk a kereszténydemokrata frakcióban. Vagyis nem lehet halogatni a Fidesz kizárását, fenntartva a lehetőséget, hogy a pártot visszaveszik, ha Orbán láthatóan változtat irányvonalán. Ezen felül az európai kormányfőknek egyértelművé kell tenniük, hogy ellenkező esetben Orbánnak más következményekkel is számolnia kell, ideértve, hogy immár nem zárják ki kategorikusan a magyarok szavazati jogának megvonását az unióban. Ennek közbeeső fázisaként a Bizottságnak az eddiginél keményebben kell szembeszállnia a magyar kormánnyal.
Németországnak pedig gondoskodnia kell arról, hogy legyen foganata az általa kezdeményezett mechanizmusnak a renitens államok esetében. A szankcióknak ki kell terjedniük a közösségi támogatásokra is, amelyeket Orbán minden bírálat dacára továbbra is megkap és amelyeket a klientúrájának juttat, hogy bebiztosítsa hatalmát.
A szakértők arra is emlékeztetnek, hogy Orbán nem kivételes jelenség. Ha beválik az új tekintélyuralmi rendszer legtehetségesebb politikai vállalkozójának stratégiája, az felbátorítaná a követőket. Ideje, hogy Európa érvényre juttassa a védekezésre kész demokrácia elvét.
(Forrás: Szelestey Lajos – Klubrádió)