„Nem lehet elnyomásban tartani” – hangosan kinevették az államtitkárt a mentősök tüntetésén

Száz-százötvenen vonultak az Országos Mentőszolgálat Markó utcai székháza elé az élet- és a munkakörülményeik javításának a követelésével. Bár az OMSZ főigazgatója azt ígérte, hogy mindegyik érdekképviselettel hajlandó tárgyalni, azokat, akik tüntetésre szólítottak, nem hívta meg.

2017. május 31., 17:11

Száz-százötven mentődolgozó tüntetett szerda délután két órától Budapesten az  Országos Mentőszolgálat (OMSZ) központja elé szervezett demonstráción. A megmozdulást a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ), valamint a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének Mentő Tagszervezete (RKDSZ) hívta össze négy másik szakszervezet támogatásával. Fő célja az volt, hogy megkapják a korábban májusra ígért 60 százalékos béremelést, amit azonban a vezetők később letagadtak, így erre az évre csak 10 százalékot kapnak. Ez sokaknál éppen arra elég, hogy fizetésük elérje a garantált bérminimumot. De a mentők a munkakörülményeik javítását is szeretnék elérni. Erre utalt a demonstráció címe is: „Elég volt!”

Fotó: Merész Márton

Mivel a tüntetésre nagyon kevesen mentek el, a szervezők mindenkit megkértek, hogy húzódjon fel a járdára, ne akadályozza az autóforgalmat, és azt sem, hogy hagyja, hogy a központi mentőállomáson dolgozó mentők kivonuljanak, mert ők is életeket mentenek. Hangsúlyozták azt is, hogy politikamentes rendezvényről van szó, a pártzászlókat senki ne vegyen elő és lobogtasson.

Első felszólalóként Kusper Zsolt MOMSZ-elnök arról beszélt, hogy minden betegnek joga van ellátáshoz, amelynek a biztosításáért a mentősök felelnek. Ők mondják most, hogy elég volt. Követelik, hogy a  253 mentőállomáson 7800 mentődolgozó újra megbecsült tagja legyen a társadalomnak anyagilag is.

Kusper elmondása szerint azért pártfüggetlen a demonstráció, mert Magyarországon kormány jött és kormány ment, de mindenki elfeledkezett a mentőkről. Mindegyik alatt csak ígéret maradt, hogy lesz versenyképes fizetés, megfelelő munkaruha, lesznek megfelelő mentéstechnikai eszközök és lesz társadalmi megbecsültség is. Az ígéretek ellenére semmi nem történt, ezért évek óta hagyják el a pályát, hiány van mentőorvosból, elavultak, elhasználódtak a mentőautók és a mentőállomások is.

Fotó: Merész Márton

Ami az utóbbit illeti, Kusper emlékeztetett, hogy átadtak ugyan új mentőállomásokat és új mentőautókat, de – idézte az egyik kollégáját – senki nem lesz boldogabb attól, hogy aranykalapáccsal üti a vasat. Az új mentőautókban nincs tablet, az új mentésirányítási rendszer pedig néha lefagy. „A hivatástudat nem tartja el a családot” – mondta erről. Bár Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár azt állítja, hogy 293 000 a mentőszolgálatnál az átlagfizetés – itt a tüntetők felnevettek, amit ezen a videón 7 perc 42 másodperc körül hallani is –, valójában 180-190 000 bruttó, amelyből 119 000 forintos nettó bért kapnak mindenféle pótlék nélkül, és pótlékkal együtt is éppen hogy csak eléri a bérminimumot. Ennél kevesebbet csak a szakképzetlen dolgozók keresnek, és ez nem az a bér, amelyet egy, a szolgálatnál 29 éve dolgozó mentő megérdemel. Elszomorító, hogy eközben az államtitkár 293 ezres átlagbérről beszél, mert ez azt jelenti, hogy egy állományi szint felett igen jól keresnek a szolgálatnál – tette hozzá Kusper.

A MOMSZ-elnök a technikai eszközök hiánya és a versenyképes fizetés után beszélt a mentődolgozók elégedetlenségének a harmadik okáról, a megfélemlítésről is. „Nincs jobb szó rá. Kiskirályok. (...) Nem lehet elnyomásban tartani a dolgozót. Megéreztük a szabadság és a demokrácia szelét. Ez már  nem a kádári korszak. Egy mentőnek nem csak kötelességei, hanem jogai is vannak– mondta azokról a fenyegetésekről, amelyek a nemtetszésüknek a nyilvánosság előtt hangot adó mentőket éri. – Nem minősíthető az a viselkedés, amikor valaki magából kikelve kiabál a dolgozókkal” – tette hozzá.

Fotó: Merész Márton

Illés István MOMSZ-alelnök ezután arról beszélt, hogy elegük volt a mindennapi gondból, a mentők nem akarják, hogy hazaérve a másod- vagy harmadállás várja őket, és nem a család. Őt Mercs Mihály, az RKDSZ mentőtagszervezetének elnöke követte. A mentők maguk toldozzák-foldozzák az évek alatt elnyűtt munkaruháikat, vagy veszik, esetleg települések önkormányzataitól adományként kapják – vázolt lesújtó képet a helyzetről. Felszólalt Soós Adrianna is a Független Egészségügyi Szakszervezettől, aki azt mondta, különleges a mentődolgozók helyzete, mert éjjel-nappal, karácsonykor, húsvétkor is készen kell állniuk, és ezért is méltatlan, hogy a bértábla utolsó helyén állnak. Szeretnék, ha a különleges elvárásokat különleges bérekkel jutalmaznák.

Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szövetségének elnöke szerint természetes, hogy kifejezik valódi szolidaritásukat. Tisztességes béreket követelnek ők is a mentősöknek, hiszen a tét a mi életünk.

Fotó: Merész Márton

A demonstráció előtt Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója egyeztetett Toma Lajossal, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének (MÖSZ) elnökével. Ez a szervezet nem vett részt a demonstráción, a találkozóról kiadott közlemény szerint pedig Csató főigazgató kijelentette, hogy minden érdekképviselettel, szervezettel kész együttműködni, ha azok céljai és tevékenysége valóban az OMSZ dolgozóinak érdekeit szolgálja, így a MÖSZ „megalapozott és jogszerű törekvéseit is kész minden erejével támogatni”.

Fotó: Merész Márton

Hasonló nyilatkozatot adott ki az Emmi is, amivel csak egy baj van, Csató mind a három szakszervezetnek megígérte, hogy tárgyalnak, az érdekképviseletek ezt örömmel vették, de a MÖSZ-ön kívül erre az egyeztetésre mást nem hívtak meg.

A demonstrálókat ráadásul fenyegetik és próbálják meghazudtolni. A főigazgató például a Magyar Időknek adott interjúban mondta el, hogy a tiltakozók hazudnak, sokkal többet keresnek. Az érintettek ezt a bérpapírjaik bemutatásával cáfolták.

A helyzet miatt kamera előtt szerettük volna megszólaltatni Győrfi Pált, az OMSZ kommunikációs vezetőjét, aki végül azonban előzetes ígérete ellenére sem volt hajlandó interjút adni a 168 Órának, és kérte, hogy kérdéseinket írásban juttassuk el hozzá.