Nem igazán beszélnek egymással az ellenzéki és a kormánypárti szavazók
Egy friss kutatás szerint jellemzően mindenki a saját véleménybuborékján belül marad.
Az IDEA Intézet friss kutatása azt vizsgálta, hogy pártállás alapján hogyan alakul a magyarok ismertségi köre. Az elemzés eredménye alapján elmondható, hogy mind a kormánypárti, mind az ellenzéki szavazók szavazók többnyire a saját véleménybuborékjukon belül érintkeznek másokkal. Az IDEA Intézet kutatásáról a Telex számolt be először.
A közvélemény-kutatás augusztus 31. és szeptember 7. között készült. Az eredmények azt mutatják. hogy a magyar társadalomban erősődő tendenciává vált a politikai homofília. A kormánypárt és az ellenzék szavazói teljesen eltérő csatornákon keresztül tájékozódnak, és emiatt a két csoport is egyre inkább távolodik egymástól.
A reprezentatív kutatásban résztvevő fideszesek 70 százaléka azt állította, hogy a környezetükben szinte csak kormánypárti szavazók vannak. A megkérdezett kormánypártiak csupán 7 százaléka mondta, hogy kapcsolatban állnak ellenzéki szavazókkal.
Az ellenzéki szavazók körében a Momentum támogaói érintkeznek legkevésbé kormánypárti szavazókkal, a legkevésbé zárt csoport pedig az MSZP szavazói közül kerül ki.
A kutatás alapján az is elmondható, hogy a fővárosban és a megyei jogú városokban élő válaszadóknak 41 és 43 százalékban ellenzéki szavazókból áll az ismerősi köre.
Az elemzésből kiderült az is, hogy a konfliktuskerülés jellemző mind a két táborra. A két tábor közötti szakadékot igazolja, hogy a válaszadók ötöde nem beszél szűk környezetében közéleti témákról a veszekedés kialakulásától félve.
(Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)