Nem ér majd ki mindenhová 15 perc alatt a mentő
A jövőben súlyosság szerint fogják rangsorolni az eseteket az Országos Mentőszolgálatnál, és olyan is előfordulhat, hogy a hívónak azt mondják, egyáltalán nem küldenek mentőt. Erről beszélt a Népszabadságnak adott interjúban Máté Gábor, a szervezet új vezetője.
2014 végén országos hír lett belőle, amikor egy idős asszony egy órán át várt a mentőkre, majd kórházba szállítása után életét vesztett. A tragikus esetet követően Szócska Mihály, az akkori egészségügyi államtitkár azt mondta, a mentőknek országszerte 15 perces időtartamon belül kell kiérkezni.
Máté Gábor, a mentőszolgálat megbízott főigazgatója
a Népszabadságnak adott interjúban most arról beszélt: „nagyon komoly paradigmaváltásra van szükség. Mert ezt a 15 perces helyszínre érkezési időt mint elvárást el kell felejteni.”Máté Gábor szerint a „15 perces standardnak” előírásszerűen semmilyen dokumentumban nincs nyoma, a szervezet ezzel csupán lehetetlen helyzetbe hozza saját magát.
„Ha valakinek otthon maga alá fordult a bokája, ahhoz miért kéne 15 percen belül mentőt küldeni? Elég, ha felpolcolja, borogatja, és megyünk, amint tudunk” – fogalmazott a főigazgató. Hozzátette: valódi vészhelyzetben ugyanúgy kiérnek 15 percen belül.
A főigazgató szerint a 15 perces standard csak ésszerűtlen kapacitásbővítéssel lenne megoldható:
„Nincs annyi autó, orvos, hogy ez megvalósuljon minden esetben. Az egyik legnagyobb vizsgája lehet a szervezetnek, hogy sikerül-e megértetni a lakossággal ezt a paradigmaváltást. Erre már készülünk: a mentőt hívók kikérdezésénél új szempontok lesznek, és a mentésirányítónak például lesz lehetősége azt mondani: köszönjük szépen a hívást, de önhöz nem küldünk mentőt, mert nincs értelme. Másfajta segítségre van szüksége. Például, ha valakit megkarmolt a macska, vagy beszorul a liftbe, és ott fél, akkor meg kell majd értenie, hogy oda biztosan nem küldjük ki a rohamkocsit, és főleg nem 15 percen belül.”
Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője az RTL Klubnak ezzel kapcsolatban
azt mondta, a tervezett átalakításnak az a célja, hogy mindenki az állapotának megfelelő ellátást kaphassa. Ha pedig valakinek életveszélyes eset miatt van szüksége mentőre, akkor nemhogy 15 perc, de lehetőleg percek alatt kiérkeznek.